Tüpraş satışına soru önergesi

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, "Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve 2 bürokrat hakkında soruşturma izni vermemesini" Meclis gündemine taşıdı.

ANKARA- CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, "Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve 2 bürokrat hakkında soruşturma izni vermemesini" Meclis gündemine taşıdı. Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Konu hakkında, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca acele bir şekilde, idari soruşturmayı başlatmanız gerekmez mi?" diye sordu.
Kart, soru önergesinde, Unakıtan'ın, Tüpraş'a ait yüzde 14.76 hissenin, 'hukuk dışı ve illegal ilişkiler' içinde Global Menkul aracılığıyla Ofer Grubu'na satışına karar veren Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci ile Yardımcısı Osman Demirci ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı Şükrü Doğan hakkında soruşturma izni vermediğini anımsattı. Danıştay'ın, Unakıtan'ın bu kararını kaldırdığına dikkat çeken Kart, "Sayın Bakan ve hükümet, Ofer-Tüpraş ilişkisi konusunda bir defa daha ve suçüstü yakalandı" dedi. Kart, önergesinde "Olayda sorumluluğu olan tüm bürokrat ve siyasilere, görevden geçici uzaklaştırma dahil, idari ve siyasi yaptırımları uygulayacak mısınız?" diye sordu.