Tüpraş satışına SPK el attı

Sermaye Piyasası Kurulu, Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının mart ayında blok olarak İMKB'de satışıyla ilgili, içerden öğrenenlerin ticareti ve açıklanması gereken bilgileri açıklamama suçları kapsamında denetim başlattığını açıkladı.

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu, Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının mart ayında blok olarak İMKB'de satışıyla ilgili, içerden öğrenenlerin ticareti ve açıklanması gereken bilgileri açıklamama suçları kapsamında denetim başlattığını açıkladı. Tüpraş'ın ÖİB'ye ait yüzde 14.76 payın blok satışı, hisse başına 15.40 YTL'den ve toplam 569.33 milyon YTL bedelle İMKB'de 4 Mart'ta yapıldı.
SPK'nın dün akşam yaptığı açıklamada, "Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47. maddesinin A-1 ve A-3 maddelerinde tanımlanan, içerden öğrenenlerin ticareti ve açıklanması gereken bilgileri açıklamama suçları kapsamında denetim çalışması başlatılmış olup, bu maddelerde yer alan suç unsurlarının varlığının tespiti halinde sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır" denildi.
SPK ayrıca, mevzuat uyarınca, Tüpraş'ın borsada işlem görmeyen hisselerinin borsada satılabilmesi için SPK'dan izin alınmasının gerekmediğini de açıkladı.
Global'e denetim
Kurul, Petrol-İş Sendikası'nın Global Menkul Değerler yöneticisi Erol Göker, Mert Engindeniz ve Mehmet Ali Deniz hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptıkları suç duyurusuna istinaden başlatılan denetimlerin de sürdüğü duyuruldu. Petrol-İş, bu kişilerin
"içerden öğrenenlerin ticareti" suçunu işledikleri iddiası ile 29 Haziran 2005'te suç duyurusunda bulunmuştu.
Açıklamada, "Görüldüğü üzere, kurulumuzca kamunun aydınlatılması ilkesi çerçevesinde özelleştirme programında bulunan halka açık şirketlerle ilgili olarak alınan kararların kamuya açıklanması hususunda gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Suç unsuru olabilecek işlemlerin değerlendirilmesine devam etmektedir" denildi.
Unakıtan için gensoru hazırlığı
Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan arasında tartışma yaratan Tüpraş'ın yüzde 14.76 hissesinin Global Menkul'ün patronu Mehmet Kutman tarafından altı yabancı fona satılması Meclis'e geliyor. CHP, satışta 'gizli ilişkilerin rol oynadığı ve bunun suç oluşturduğu' gerekçesiyle Unakıtan hakkında Meclis'e gensoru vermeyi kararlaştırdı. (Reuters, aa)