'Tüpraş satışında ÖİB hata yaptı'

Petrol-İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan, Tüpraş'ın yüzde 14,76 hissesinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda satışıyla ilgili ciddi ihmaller olduğunu öne sürdü.

İSTANBUL - Petrol-İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan, Tüpraş'ın yüzde 14,76 hissesinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda satışıyla ilgili ciddi ihmaller olduğunu öne sürdü. Satışla ilgili ne borsa bülteninde ne de Resmi Gazete'de bir duyuru yapıldığını anlatan Candoğan, Global Menkul Değerler'in, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) hisseleri toptan satışlar pazarında almak istediğini bildirdiğini belirtti. Candoğan, ÖİB'nin de aynı gün hisseleri değerinin yüzde 10 altında satışına karar verdiğini öne sürdü.
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yasanın kendisine verdiği görevi yerine getirmediğini, bunun üzerine SPK'nın yapması gereken şeyi yaparak cumhuriyet savcılığına davayı kendilerinin açtıklarını ifade eden Candoğan, davanın sürdüğünü söyledi. ÖİB ve Global Menkul Değerler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Candoğan, "Satış süreci başladıktan sonra yüzde 14.76'lık kısmın iptal edilebileceğini düşünüyoruz. O iptal edilirse yüzde 51 hissenin de blok satılamayacağını öngörüyoruz" dedi.