Tüpraş satışında son viraj

Telekom'dan sonra en büyük özelleştirmelerden biri olması beklenen Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün satışına ilişkin ihalede, son teklif süresi yarın doluyor.

ANKARA - Telekom'dan sonra en büyük özelleştirmelerden biri olması beklenen Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün satışına ilişkin ihalede, son teklif süresi yarın doluyor. Edinilen bilgiye göre İhale Komisyonu'nun, en son bugün alınacak teklifleri, önümüzdeki hafta pazartesi günü değerlendirmeye alması öngörülüyor. Komisyonun, önümüzdeki hafta sonuna doğru teklif sahibi firmalar ile birebir görüşmelere geçmesi, bir sonraki hafta da (12-16 Eylül) ihalenin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
İhale yönteminin, alınacak teklif sayısına bağlı belirleneceği ifade edilirken, ihalenin 'açık artırma' metodu ile son bulabileceği vurgulanıyor.
Kimler katılıyor?
Bu arada Tüpraş'ta ön yeterlilik başvurusu alan ortak girişim grupları şunlar: Polski Koncern Naftowy (PKN) Orlen SA/Zorlu Holding Ortak Girişim Grubu; Koç Holding/Aygaz/Opet Petrolcülük/The Shell Company of Turkey/Shell Overseas Investment BV Ortak Girişim Grubu; Indian Oil Corp./Çalık Enerji Ortak Girişim Grubu ve Tüpraş Acquisition Consortium/Petrol Ofisi Ortak Girişim Grubu.
Tüpraş ihalesine teklif verebilmek için konsorsiyumlarda yer alanların dışında daha önce ön yeterlilik alan şirketler ise şöyle sıralanıyor: OYAK, Avusturya'dan OMV, İtalya'dan ENI, İspanya'dan Repsol, Macaristan'dan MOL, Anadolu Taşıma Ortak Girişim Grubu, Enerji Ortak Girişim Grubu.
İlk ihale iptal edilmişti
Tüpraş'ın yüzde 65.76'lık kamu hisselerinin özelleştirilmesi için, geçen yılın ocak ayında yapılan ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 302 milyon dolar ile Efremov Kautschuk GmbH (Tatneft-Zorlu Grubu) vermiş ve Özelleştirme Yüksek Kurulu da söz konusu satışı onaylamıştı. Ancak ardından yaşanan mahkeme sürecinde Danıştay, Tüpraş'ın satışını iptal etmişti.
Daha sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, elindeki Tüpraş hisselerinin yüzde 14.76'lık bölümünü, Borsa Toptan Satışlar Pazarı'nda, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satmış ve yaklaşık 446 milyon dolar gelir elde etmişti.
PO'nun ortağı İsrailli Ofer ailesi
Petrol Ofisi (PO) Tüpraş'ın yüzde 51'inin satışı için katılacağı özelleştirme ihalesinde ortak girişim grubu oluşturduğu Tüpraş Acquisition Consortium'un İsrail'li Ofer ailesi tarafından yönlendirilen Tratson Holdings ve Omni Offshore Holdings şirketlerinden oluştuğunu açıkladı.
Petrol Ofisi'nden İstanbul Borsası'na yapılan açıklamaya göre, bu grubun faaliyetleri arasında uluslararası gemi taşımacılığı, gayrimenkul, turizm, kimya ve rafinericilik yer alıyor. Aynı açıklamada grubun turizm alanı için Royal Caribbean Cruise Lines (www.reel.com), kimya rafinericilik alanı içinse www.israelcorp.com internet adresleri verildi.
İşçiler bir gün çalışmayacak
Tüpraş özelleştirmesini protesto etmek amacıyla, şirketin İzmir Aliağa, Kırıkkale, Kocaeli ve Batman rafinerileri ile Yarımca Petrokimya Tesisleri'nde çalışan Petrol-İş üyesi işçiler, ihaleye son teklif verme günü olan bugün tam gün işi bırakacak. Petrol-İş'ten yapılan açıklamada, tam gün iş bırakma eylemiyle birlikte bugün akaryakıt ve akaryakıt sevkıyatı yapılmayacağını duyurdu.
Açıklamada, "Eylemler önümüzdeki günlerde de sürecek" denildi. Tüpraş'ın geçen yıl 16.1 milyar dolar ciro ve 491 milyon dolar net kâr elde ettiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: "Aynı yıl Hazine'ye 8.2 milyar dolar katkı sağlayan kurum, Avrupa'nın en büyük beş rafinerisinden biri. Yatırım ve personel giderini kendi öz kaynaklarıyla karşılayan Tüpraş, ülkemizin tek rafinerisi."
Kurumun stratejik öneminin bile satılmaması için tek başına yeterli bir gerekçe olduğu vurgulanan açıklamada, "Tüpraş, ham petrole olan bağımlılığımızın dezavantajını, yaptığı üretimle dengeliyor" denildi.