Tüpraş yeniden davalık

Tüpraş'ın yüzde 65.76'lık bölümünün 1.3 milyar dolara Zorlu-Tatneft ortaklığına satılmasına ilişkin kararı daha önce Danıştay'da iptal ettiren Petrol İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Tüpraş'ın yüzde 65.76'lık bölümünün 1.3 milyar dolara Zorlu-Tatneft ortaklığına satılmasına ilişkin kararı daha önce Danıştay'da iptal ettiren Petrol İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan, önceki gün gerçekleştirilen 4 milyar 140 milyon dolarlık satışın iptali için de Danıştay'a başvuruda bulundu.
Gökhan Candoğan, dün öğle saatlerinde Danıştay 13. Dairesi Başkanlığı'na yaptığı başvuruda, Tüpraş'taki yüzde 51'lik hissenin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin ihaleyi gerçekleştiren ihale komisyonu kararının iptalini ve dava sonuna kadar yürürlüğünün durdurulmasını istedi.
Tüpraş'ın özelleştirme ilanı ile Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) konuyla ilgili kararı ve ihale şartnamesinin iptali için açılmış davaların devam ettiği hatırlatılan başvuruda, ihalenin, hukuka aykırı şartname hükümlerine dayalı olarak açıldığı ileri sürüldü. Şartnamede çalışanları, yatırımı ve üretimi koruyucu neredeyse tek hüküm bulunmadığı kaydedilen başvuruda, AB Yüksek Mahkemesi (ATAD) kararlarının da Tüpraş'ta kamu adına konulan altın hissenin durumunu tartışmalı kıldığı ifade edildi.
İlk ihaleyle ilgili iptal kararının, ödemenin peşin mi vadeli mi yapılacağının şartnamede belli olmaması ve ihalenin açık artırmayla yapılmamasından dolayı verildiğini kaydeden Candoğan, ödeme şeklinin bu şartnamede de belli olmadığını belirtti.
Tüpraş hisselerinin satışıyla ilgili ilk kararın ÖYK tarafından değil, ÖİB tarafından verildiğini ifade eden Candoğan, ancak hata fark edilince eski tarihli bir ÖYK kararı çıkartıldığını savundu.
ÖİB'nin belalısı
ÖİB'nin önemli tüm işlemleriyle ilgili iptal davaları açan Gökhan Candoğan, adeta ÖİB'nin belalısı durumunda. Candoğan daha önce Tüpraş'ın dışında Aktaş Elektrik'in imtiyaz sözleşmesi ile Asos'ta orkinos balık çiftliği kurulmasına ilişkin kararı iptal ettirdi, Şeker Kurumu'nun tasfiyesine dair kararın yürürlüğünü durdurdu, 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmindeki yasağı kaldırttı.
Candoğan'ın, Haber Sen adına Türk Telekom'un özelleştirilmesi, Türk Metal adına da Erdemir'in özelleştirme ihalesine ilişkin kararların iptali istemiyle açtığı davalar sürüyor. Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin Global Menkul Değerler aracılığıyla yabancı fonlara satışına ilişkin açılan iptal davası da Ankara 12. İdare Mahkemesi'nde görülüyor.
'Tek adam değilim'
Avukat Candoğan, 2004 Ocak ayında yapılan ilk ihalenin iptalini sağladığı için "Türkiye'ye 3 milyar dolar kazandıran adam" olarak lanse edilmekten rahatsız olduğunu söyledi. Söz konusu iptal kararının tamamen kolektif bir çabanın sonucu çıktığını ifade eden Candoğan, sendikanın uzmanlarından, akademisyenlerden ciddi destek aldığını belirtti. Candoğan, iptal kararının, Tüpraş'ın gerçek değerinin ortaya çıkmasını sağladığını kaydetti.
Ülke ekonomisine yaklaşık 3 milyar dolar kazandıran Candoğan, gelir durumuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Danışmanlığını yaptığım Petrol İş'ten makul bir ücret alıyorum. Ayrıca avukatlık bürom var. Evim yok, ehliyetim yok, eşimin arabasında yan koltukta oturuyorum" dedi.