Tüpraş'a 1.8 milyar dolar kredi

Koç Holding'in Tüpraş'ın yüzde 51 hissesini almak için kurduğu Enerji Yatırımları, Türk bankalarından oluşan konsorsiyumdan Tüpraş için 1.8 milyar dolar kredi aldı.

İSTANBUL - Koç Holding'in Tüpraş'ın yüzde 51 hissesini almak için kurduğu Enerji Yatırımları, Türk bankalarından oluşan konsorsiyumdan Tüpraş için 1.8 milyar dolar kredi aldı.
Koç Holding açıklamasında, Enerji Yatırımları'nın, Tüpraş özelleştirmesinde kullanmak üzere Akbank Malta Brnach, Garanti Bankası, İş Bankası Bahreyn Off Shore Branch, Standart Bank ve Vakıfbank Bahreyn Branc tarafından oluşturulan konsorsiyumdan 1.8 milyar dolarlık kredi alım sözleşmesinin Halkbank'ın düzenleyici kuruluş olarak katılımıyla 21 Ocak'ta imzalandığı duyuruldu.
Koç Holding, geçen hafta da uluslararası bankalardan Tüpraş için ve mevcut kredilerinin geri ödenmesinde kullanılmak üzere toplam 2.5 milyar dolarlık kredi sağlamıştı. Koç, son sağladığı 1.8 milyar dolar krediyle birlikte Tüpraş için oluşturulan konsorsiyum bugüne kadar toplam 4.3 milyar dolar kredi temin ederek Tüpraş için gereken 4.14 milyar doları fazlasıyla karşıladı.