Tüpraş'a Danıştay vizesi

Danıştay, Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin Koç-Shell ortaklığına 4 milyar 140 milyon dolara satışına kapı araladı. Şirketin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin ihale komisyonu ve...

ANKARA - Danıştay, Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin Koç-Shell ortaklığına 4 milyar 140 milyon dolara satışına kapı araladı. Şirketin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin ihale komisyonu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu kararları ile satış şartnamesine ilişkin yürütmenin durdurulması istemleri oybirliğiyle reddedildi. 13. Daire, Tüpraş özelleştirilmesinin 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'ndaki ilkelere uygun yapıldığını, ekonomide verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlamak amacına uygun devletin imtiyazlı haklarını da belirleyerek tesis edilen işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı kararına vardı.
Danıştay 13. Dairesi, Petrol-İş Sendikası'nın, Tüpraş özelleştirilmesine ilişkin açılan üç ayrı davanın ilk aşamasını tamamladı. Daire, ihale şartnamesinin yürütmesinin durdurulması istemini, koşullar gerçekleşmediği için reddederken, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 6 Nisan tarihli ve Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin satışına olanak veren kararlarının yürütmesinin durdurulması istemini, Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasını yerinde görmedi.
Danıştay 13. Dairesi'nin kararlarına Petrol-İş Sendikası itiraz edebilecek. İtirazı İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.
Daire kararında, 'İmtiyazlı hisseye' ait hakları etkileyecek değişiklikler ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) akaryakıt ihtiyacının öncelikle olarak karşılanmasına yönelik yükümlülükler ile şirketin başka bir şirketle birleşmesi, tasfiyesine ilişkin kararların ancak yönetim kurulunda imtiyazlı hisseyi temsil eden üyenin olumlu oy kullanması koşuluna bağlandığı da anımsatıldı.
Minimum değer aşıldı
Daire kararında, değer tespit raporuna da atıfta bulunularak şöyle denildi: "Değer tespitinin danışmanlık hizmeti veren firmaya yaptırılan raporla çıkarıldığı ve yüzde 51 oranındaki şirket hisselerinin minimum değerinin 1 milyar 686 milyon 316 bin dolar tespit edildiği, bu değer esas alınarak 12 Eylül 2005'de açık artırma suretiyle yapılan görüşmelerde, 4 milyar 140 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Koç-Shell girişim grubuna ihale edildiği anlaşılmaktadır."
Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, yaptığı açıklamada Danıştay'ın kararının kendilerine henüz ulaşmadığını, ancak kararı öğrendiklerini belirterek "Biz Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulun'a başvurarak redde itiraz edeceğiz. Hukuki mücadelemizden geri dönüş yok" dedi.
Süre haftaya doluyor
Mustafa Öztaşkın'ın açıklamasının ardından Petrol-İş'ten yapılan açıklamada ise "Sendikamız bugün (dün) itibarıyla ret kararına itiraz edecektir" denildi.
Bu arada Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün alıcı firmaya devri için sürede sona yaklaşıldı.
Edinilen bilgiye göre, önümüzdeki hafta sonunda dolacak süre için Özelleştirme İdaresi'ne henüz süre uzatım talebi gelmedi. Yetkililer, alıcı firmanın ek süre talebi halinde, böylesine büyük bir özelleştirmede buna olumlu bakılabileceğini belirtiyor.
Konsorsiyuma ek süre verilmesi durumunda ise yabancıların Christmas tatili ve Kurban Bayramı nedeniyle devrin en erken ocak ayının 2. yarısında olabileceğine işaret ediliyor. Bu arada, konsorsiyumun kredi anlaşmaları için gerekli bürokratik işlemlerle uğraştığı, ancak bu işlemler yetişmezse ek süre talep edeceği belirtiliyor.