Tüpraş'ı Maliye bastı

Tüpraş'ı Maliye  bastı
Tüpraş'ı Maliye  bastı
Tüpraş dün Maliye ve polis ekiplerinin baskınına uğradı. Tüpraş "EPDK'nın rutin incelemesi" derken EPDK "Bizimle ilgisi yok" açıklaması yaptı.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Bir gün önce İSO’nun Türkiye ’nin En Büyük 500 Kuruluşu listesinde birinci olan Tüpraş, bir gün sonra Maliye ve polis baskını ile karşı karşıya kaldı. Maliye ve Emniyet yetkilileri dün sabah Tüpraş’ta baskın denetim yaptılar. Denetimin Maliye’nin vergi denetimi olduğu, bu arada Emniyet’in de kaçak akaryakıt için devreye girdiği öğrenildi. Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Wall Street Journal sitesine yaptığı açıklamada “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yetkililerinin yaptığı fiziki envanter denetimidir. Her zamanki gibi yapılıyor” dedi. Ancak EPDK yetkilileri Tüpraş’ta dün yapılan incelemenin ise EPDK’nın rutin denetimi olmadığını belirtti. Tüpraş’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada ise “Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından Şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır” denildi.
Tüpraş’a dün sabah saatlerinde Maliye’nin vergi incelemesi amacıyla baskın yaptığı belirtildi. Maliye’nin fiili envanter için Tüpraş’a baskın yaptığı belirtilirken, Emniyet yetkililerinin de kaçak akaryakıt denetimi çerçevesinde marker aldığı dile getirildi. Yetkililer, denetimde EPDK bulunmasa da Maliye ve Emniyet içinde EPDK adına denetim yapan yetkili kişiler olabildiğini söylediler. 

Rutin inceleme değil

Kaçak akaryakıt için yapılan rutin denetimleri EPDK organize ediyor. Yine Emniyet, Maliye, Sahil Güvenlik gibi kurumlar da bu denetimlerde bulunabiliyor. Ancak Tüpraş’a yapılan bu denetimin rutin denetim programında yer alan bir denetim olmadığı vurgulandı.
Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ise wsj’ye yaptığı açıklamada, “Bu EPDK yetkililerinin yaptığı fiziki envanter denetimidir. Her zamanki gibi yapılıyor. Her zaman bu denetimler grup halinde yapılır” dedi.

Borsada düştü

Tüpraş’a yapılan baskın dün akşam saatlerinde duyuldu. Yapılan baskının duyulmasının ardından Tüpraş hisseleri ile Enerji Yatırımları AŞ üzerinden ana hissedar konumunda bulunan Koç Holding’in KCHOL.IS hisseleri geriledi. Tüpraş hisseleri 17.33 itibariyle yüzde 2.53 düşüşle 42.4 liradan işlem görürken, Koç Holding hisseleri günü yüzde 3.93 düşüşle 9.30 liradan kapadı.

bigPara.com