Tüpraş'ta 'devir' telaşı

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı(CEO) Bülend Özaydınlı, Tüpraş'ın yüzde 51'inin özelleştirilmesi ihalesinde, devir işlemleri için 22 Aralık tarihine kadar vakitleri olduğunu, yetişmezse ek süre isteme haklarının bulunduğunu kaydetti.

ANKARA - Koç Holding İcra Kurulu Başkanı(CEO) Bülend Özaydınlı, Tüpraş'ın yüzde 51'inin özelleştirilmesi ihalesinde, devir işlemleri için 22 Aralık tarihine kadar vakitleri olduğunu, yetişmezse ek süre isteme haklarının bulunduğunu kaydetti.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD), bugün yapılacak 2005 yılı üçüncü Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı öncesinde HiltonSA Oteli'nde verdiği kokteylde, Tüpraş'ın devrine ilişkin soruları yanıtlayan Özaydınlı, bankalarla işlemlerin sürdüğünü ve 3 gün içinde bu işlemleri tamamlamaya çalışacaklarını söyledi. Süre uzatımı için Özelleştirme İdaresi'ne resmi bir talepte bulunmadıklarını, sürenin 22 Aralık Perşembe akşamı dolacağını belirten Özaydınlı, dokümantasyon işlemlerinin tamamlanamaması halinde ek süre isteme haklarının bulunduğunu hatırlattı. Özaydınlı, ihale bedeli 4 milyar 140 milyon doların peşin ödeneceğini ekledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise Koç Grubu'nun Tüpraş'ta süre uzatımı ile ilgili kendisine bir bilgi ulaşmadığını belirtti.
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, ekonomide durumun iyi gittiğini, gayet güzel bir sene geçirildiğini belirterek, "Tabii işsizlik hâlâ büyük bir problem, onun üstesinden gelmek lazım" dedi.
TÜSİAD'ın kokteyline, Devlet Bakanları Ali Babacan, Mehmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, EPDK Başkanı Yusuf Günay, Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, TZOB Başkanı İbrahim Yetkin ve çok sayıda davetli katıldı.
'İşsizlik problem'
Kokteylde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, Türkiye'ye dışarıdan büyük ve yoğun bir ilginin bulunduğunu, özelleştirmede önemli adımlar atıldığını belirterek, "cari açık iyi yönetilirse, ki yönetileceğinden eminim, enflasyonda da ciddi bir düşüş var, bunun 2006 senesinde de daha iyi bir trendle devam edeceğini umuyoruz" dedi.
İşsizliğin büyük problem olduğunu yineleyen Koç, bu nedenle yatırım ortamının daha da iyileştirilmesi gerektiğine işaret etti.
Erdoğan'la görüşme
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da, Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmeye ilişkin sorulara karşılık, "YİK için Ankara'ya geldik, Başbakanımızı ziyaret ettik. Gündemdeki konularda görüş alışverişinde bulunduk" demekle yetindi.
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi heyeti, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da ziyaret etti. Basına kapalı 45 dakikalık görüşmede, iş dünyasının sorunları üzerinde durulduğu ifade edildi.
Kokteylde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Türk-İş Başkanı Salih Kılıç arasındaki sohbette Kılıç, Bakan'a "Vergide kıyak yapmadınız ki, yansımayan kıyağı ben n'apayım, parası olana yansıyor" diye konuşunca Unakıtan da "para ile imanın kimde olduğu belli olmaz" diye cevap verdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da sorular üzerine, Haydarpaşa Limanı çevresini kapsayacak proje için gelecek yıl ihaleye çıkabileceklerini söyledi.
Öte yandan TÜSİAD'ın bugün yapılacak YİK toplantısına Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in konuşmacı olarak katılacağı belirtilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yoğun programını' gerekçe göstererek katılmayacağı öğrenildi.