Tüpraş'ta ek süreye dava

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tüprüş'ın özelleştirilmesinde alıcı gruba süresi içinde yükümlülüklerini yerine getirmemesine...

İSTANBUL - Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tüprüş'ın özelleştirilmesinde alıcı gruba süresi içinde yükümlülüklerini yerine getirmemesine rağmen hukuka aykırı olarak ek süre verildiği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay 13. Dairesi'ne dava açtıklarını söyledi.
Mustafa Öztaşkın, yaptığı yazılı açıklamada, Tüpraş'ın yüzde 51 oranındaki hissesinin satışına dair ihale sonrasında verilen sürede sözleşme imzalanmaması halinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) teminatları gelir kaydetmesi ve ikinci alıcıya yönelmesi gerektiğini savundu. Ancak ÖİB'in hukuka aykırı bir işlemle süre uzattığını kaydeden Öztaşkın, dava dilekçesinde bu karar ile karara dayanak olan yönetmelik hükmünün iptali ve yürütmenin durdurulmasını istediklerini belirtti.
İşlem zarara yolaçtı
Hukuka aykırı süre uzatımı nedeniyle gecikme faizi, ceza şartı ve teminatın gelir kaydedilmemesi işlemleriyle kamu hazinesinin tahminen 100 milyon dolar zarara uğratıldığını öne süren Mustafa Öztaşkın, şöyle dedi:
"Daha teklif verme aşamasında alıcı ortak girişim grubunun finansmanla ilgili planının hazır olması gerekirken, verilen 45 günlük süre içinde ödemenin yapılmayıp sözleşmenin imzalanmaması dikkat çekicidir. Bu bir yanıyla teklifle birlikte sunulan ödeme planının gerçeklikten uzak olduğunu ortaya koyarken, diğer yanıyla da İhale Komisyonu'nun ciddi bir değerlendirme yapmaksızın ihale sürecini yürüttüğünü kanıtlamaktadır."
Öztaşkın, 7 Kasım 2005 tarihinde Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla Tüpraş ihale sonucunun onaylandığını hatırlatarak, "Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının hemen akabinde ÖİB, en yüksek teklifi veren alıcıya 45 gün içinde yükümlülüklerini yerine getirip hisse satış sözleşmesini imzalaması bildiriminde bulunmuştur. 45 günlük sürenin sonunda alıcı grubun başvurusu üzerine ÖİB, süreyi 3 Şubat 2006 tarihine kadar uzatmıştır" dedi.