Tüpraş'ta ortaklara onay

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB), Tüpraş'taki yüzde 51 kamu hissesinin blok satış ihalesi için 29 Ağustos'ta sona eren konsorsiyum oluşturma tarihinde başvuran dört ortak girişim grubunun da ön yeterlilik şartlarını karşıladıklarını açıkladı.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB), Tüpraş'taki yüzde 51 kamu hissesinin blok satış ihalesi için 29 Ağustos'ta sona eren konsorsiyum oluşturma tarihinde başvuran dört ortak girişim grubunun da ön yeterlilik şartlarını karşıladıklarını açıkladı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada,Polski Koncern Naftowy(PKN)Orlen/Zorlu Holding Ortak Girişim Grubu; Koç Holding/Aygaz/Opet /The Shell Company of Turkey/Shell Overseas Investment Ortak Girişim Grubu; Indian Oil Corp./Çalık Enerji Ortak Girişim Grubu ve Tüpraş Acquisition Consortium/Petrol Ofisi Ortak Girişim Grubu'nun ön yeterlilik başvurusu yaptıkları anımsatılarak, "Bu kapsamda İhale Komisyonu tarafından 31 Ağustos tarihinde yapılan değerlendirme sonucunda, bahsi geçen katılımcıların belirlenen ön yeterlilik kriterlerini karşıladıkları tespit edilmiştir" denildi.
Tüpraş ihalesine teklif verebilmek için konsorsiyumlarda yer alanların dışında daha önce ön yeterlilik alan şirketler ise şöyle açıklanmıştı: OYAK, Avusturya'dan OMV, İtalya'dan ENI, İspanya'dan Repsol, Anadolu Taşıma Ortak Girişim Grubu, MOL, Enerji Ortak Girişim Grubu. Tüpraş ihalesinde son teklif verme tarihi ise 2 Eylül olarak belirlenmişti.
Yarın Kırıkkale'de eylem var
Tüpraş Rafinerisi'nin ikinci kez blok satışıyla ilgili olarak, Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şubesi'nce yarın Kırıkkale Rafinerisi'nde eylem yapılacağı açıklandı. Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, yaptığı yazılı açıklamada, Tüpraş çalışanları olarak kurumun satışına karşı çıktıklarını belirterek, yarın Tüpraş'ın Kırıkkale Rafinerisi'nde tepkilerini dile getirecek eylem yapacaklarını belirtti. Sefer Tüpraş'ın satışının durdurulması amacıyla yapacakları eyleme kamuoyunun desteğini beklediklerini de ifade etti.