Tüpraş'ta top Yüksek Kurul'da

Tüpraş'ta yürütmeyi durdurma kararı için süre dün dolarken, Özelleştirme İdaresi, son sözü Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun söyleyeceğini açıkladı.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Tüpraş'ın Koç Holding'e satışına Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamadı. ÖİB, yürütmeyi durdurma kararının uygulanması için tanınan 30 günlük süre dolarken yaptığı açıklamada, ihale sonuçlarının ve yürütmeyi durdurma kararının Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun bilgisine sunulduğunu belirterek 'Kurulun bu konudaki değerlendirmesine göre hareket edilecek" dedi.
Bürokratlara suç duyurusu
İdarenin, yürütmeyi durdurma kararının uygulanmasına ilişkin 30 günlük süre sonunda bu kararı uygulamak yerine topu siyasi karar mercii ÖYK'ya atması, kararın uygulanmayacağı şeklinde yorumlandı.
Tüpraş'ta yürütmeyi durdurma kararının uygulanıp uygulanmayacağı konusunda son kararı verecek olan Özelleştirme Yüksek Kurulu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi Bakanı Ali Coşkun ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan oluşuyor.
Yürütmeyi durdurma kararının verildiği davayı açan Petrol-İş Sendikası'nın Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın yarın (bugün) Danıştay kararını uygulamayan ÖİB bürokratları hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek "Birkaç gün içinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız' dedi. Öztaşkın Avrupa Parlamentosu milletvekillerine gönderecekleri İngilizce ve Fransızca mektuplarda mahkeme kararlarının uygulanmadığını anlatacaklarını söyledi.
Dava esastan görüşülecek
Danıştay 13. Dairesi, Tüpraş davasını 25 Nisan'daki duruşmasından sonra esastan karara bağlayacak. Tüpraş'taki yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin özelleştirilmesi için yapılan ihale, 12 Eylül 2005'te teknik olarak tamamlandı. ÖYK sonucu 7 Kasım 2005'te onaylandı. 26 Ocak 2006'da ise Tüpraş, ihaleyi kazanan Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'nun kurduğu Enerji Yatırımları A.Ş.'ye devredildi.