Tur operatörü beklemede

Dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI yetkilileri, kuş gribi nedeniyle şu ana kadar bir rezervasyon iptali olmadığını, ancak satışların durgun gittiğini söyledi.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI yetkilileri, kuş gribi nedeniyle şu ana kadar bir rezervasyon iptali olmadığını, ancak satışların durgun gittiğini söyledi. İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA) ise bu konuda yalnız iki telefon aldıklarını, Dışişleri Bakanlığı resmen uyarı yapmadığı sürece Türkiye turlarının iptal edilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı. Malta, vatandaşlarına kuş gribine rağmen Türkiye'ye gitmelerinde bir sakınca olmadığını duyurdu.
İngiltere'de hükümet Türkiye'ye gidecek kişilerin dikkatli olmasını isteyen bir uyarı yayımlarken gazetelerde birbirinin tersi haberler yer alıyor. The Sunday Times gazetesi, yoğun rezervazyon iptalleri olduğunu belirtirken The Observer, pek iptal olmadığını, tur operatörlerinin de gezileri iptal etmesinin beklenmediğini yazdı. The Sunday Times gazetesi, kuş gribinin İngiliz turistlerinin favori tatil beldelerinden Kuşadası'nda turizm üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Gazete, "Geçen hafta yabancılar otel rezervasyonlarını iptal ederken ve Ege'de İngilizlerin favori tatil cenneti Kuşadası'nda karantina ilan edilirken Türk turizm sektörü krize girdi" diye yazdı.
Dört ülkeden uyarı
The Observer gazetesi ise kuş gribi paniğinin giderek yayılmasına karşı yolcular ve tatilcilere yönelik tavsiye ve uyarıların çelişkili olduğunu aktardı. Gazeteye göre, bazı İngiliz kuruluşlarının Ankara'nın doğusundaki bölgelere seyahat edilmemesini isterken Ankara'daki İngiliz Büyükelçisi, "İptali için neden yok" dedi.
Şu ana kadar Türkiye'ye seyahat konusunda İngiltere'den başka Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan birer uyarı yayımladı. Türkiye'deki kuş gribinin turizme olası etkileri konusunda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Dünya Turizm Örgütü (WTO) yayımladıkları bildirilerde durumun şu anda seyahate engel oluşturmadığını, bu nedenle herhangi bir uyarıya da gerek olmadığını hatırlatmasının ardından Almanya ve Rusya önceki açıklamaları yineleyerek bu aşamada seyahate engel durum olmadığını vurguladı.
Malta ise kuş gribinden ölümlere rağmen vatandaşlarının Türkiye'ye güvenle seyahat edebileceğini Türkiye'nin 'turistler için güvenli bir ülke olduğunu' açıkladı. Malta Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye seyahat konusunda bir tehlike olmadığı, sadece dikkatli olunması gerektiği açıklamasını yaptı. Malta Today gazetesi, Maltalı yetkililerin bu açıklamasını "Türkiye Doğu ve Batı'nın buluşma noktası olarak kabul edilir, fakat ülke bugünlerde kuş gribinin Avrupa sıçraması için bir kapı olarak görülüyor. Buna rağmen Türkiye'ye seyahat edecekler hayvan dükkânlarından uzak durmalı ve kanatlıları iyi pişmiş olarak yemeli" yorumuyla duyurdu.
'Kısıtlamaya gerek yok'
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut da kuş gribinin henüz yaz rezervasyonlarını ciddi biçimde etkilemediğini dile getirdi. Barut, şimdilik ciddi bir rezervasyon iptali olmadığına da dikkat çeken Barut, Birleşmiş Milletler'e Bağlı Dünya Turizm Örgütü'nün (DTVÖ) genel sekreteri Francesco Frangialli de "İnsanlarda virüsünün tespitine rağmen şu ana kadar hiçbir turist etkilenmedi. Seyahat kısıtlamasına gerek yoktur" demişti. (anka, Radikal)