Turcas elektrik işine giriyor

Turcas Petrol (Türkpetrol) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, 8-10 yıldır doğalgaz ve elektrik projelerine hazırlandıklarını ve bunun ilgili büyük bir şirketle yapacakları işbirliğini yakında duyuracaklarını söyledi.

İSTANBUL - Turcas Petrol (Türkpetrol) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, 8-10 yıldır doğalgaz ve elektrik projelerine hazırlandıklarını ve bunun ilgili büyük bir şirketle yapacakları işbirliğini yakında duyuracaklarını söyledi.
Turcas'ın genel kurul toplantısında konuşan Aksoy, geçen yıl ortakları ConocoPhilips ile yollarını ayrıldıklarını, The Shell Company of Turkey Ltd. (Shell Türkiye) ile Eylül 2005'te ortak girişim şirketi anlaşmasını imzaladıklarını hatırlatarak şunları söyledi: "Turcas, bundan sonra elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı, doğalgaz ithalatı ve toptan satışı, özellikle yurtdışında petrol arama ve üretimi gibi alanlarda projeleri değerlendirip, uygun projelere yatırım veya ortaklık çalışmalarına başlamış ve bu meyanda yerli veya yabancı ortaklıklarla işbirliğine gidilerek büyümesini bir enerji yatırım şirketi olarak sürdürmeye karar vermiştir.
Turcas Petrol'ün yönetim kuruluna bu alanda çok iyi olan iki üye aldık, şirket olarak 8-10 yıldır bu projelere hazırlanıyorduk. Doğalgaz ve elektrik alanında hazırlığımız var. Elektrikte büyük bir şirketle işbirliğimiz bir-iki gün içinde paraf aşamasına gelecek, açıklayacağız."
İleride sadece Shell ile değil başka ortaklıkların da söz konusu olacağını ve şirketin sadece Türkiye'nin değil bölgenin en güçlü şirketlerinden biri haline geleceğini dile getiren Aksoy, "Turcas, öyle bir istikamet aldı ki... Yolun başındayız, daha gidecek yolumuz var" dedi.