Turcas-Shell işbirliği yolda

Akaryakıt dağıtım sektöründe Türkpetrol markasıyla hizmet veren Turcas Petrol'ün Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, yabancı ortak ConocoPhillips'in yüzde 28.5'lik hissesini satın almak için...

İSTANBUL - Akaryakıt dağıtım sektöründe Türkpetrol markasıyla hizmet veren Turcas Petrol'ün Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, yabancı ortak ConocoPhillips'in yüzde 28.5'lik hissesini satın almak için görüştüğü ve bu payı alması durumunda, Turcas Petrol ile Shell Türkiye arasında bir ortak girişim şirketi kurulması olasılıklarının müzakere edildiğini açıkladı.
Halen Turcas'ın yüzde 17.27 hissesi Aksoy'a ait bulunurken, yüzde 17.72'si halka açık durumda. Açıklamada, "ConocoPhillips ve Aksoy arasında bir hisse satış sözleşmesinin imzalanması durumunda, her iki şirket de 'due dilligence' değerlendirme çalışmalarını başlatacak" denildi. Turcas ve Shell Türkiye tarafından kurulması önerilen ortak girişim şirketinin, Türkiye petrol ürünleri pazarlama ve satış sektörünün perakende ve ticari satış alanında faaliyet göstermesinin planlandığı ve Shell Türkiye ile Turcas'ın, bu alandaki mevcut iş birimlerinin söz konusu ortak girişime geniş kapsamlı olarak katılımlarını sağlayacakları belirtildi.