Turcas ve Socar rafineri kurup petrol ihraç edecek

Socar&Turcas Enerji A.Ş. isimli bir şirket kuran Turcas Petrol ve Azerbaycan devlet petrol şirketi (Socar), Ceyhan bölgesinde rafineri kuracaklarını açıkladı.

İSTANBUL - Socar&Turcas Enerji A.Ş. isimli bir şirket kuran Turcas Petrol ve Azerbaycan devlet petrol şirketi (Socar), Ceyhan bölgesinde rafineri kuracaklarını açıkladı. Türkiye, Azerbaycan'da petrol ve gaz arama, üretim, toptan ticaret ve rafinaj sektöründe çalışmak üzere kurulan Socar&Turcas Enerji ithal Hazar doğalgazının ticaretini de yapacak.
Ana şirket sözleşmesinin imzalandığı toplantıda konuşan Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, "Hedefimiz Ceyhan'da 4-5 yıl içinde yılda 10 milyon ton başlangıç kapasitesi olan ve daha sonra 20 milyon tona çıkabilecek rafineri kurmak" dedi. Aksoy, bu rafinerinin yatırım maliyetinin ise kapasitesine göre 2, 3 veya 4 milyar dolara çıkabileceğini söyledi. Aksoy, şirketin Hazar'daki Şah Deniz projesinden 2007 başından itibaren gelecek doğalgazı, Türkiye ve Avrupa dahil başka ülkelere pazarlama işini de üstleneceğini açıkladı.
Socar Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev ise, Socar'ın yüzde 25'ine sahip olduğu Bakü-Tiflis-Ceyhan'dan akan petrolün 2009'da günde 900 bin varile ulaşacağını söyledi. Bunun yüzde 80'inin Socar'a ait olacağını vurgulayan Abdullayev, "2009'da akacak petrolün yüzde 80'i yani 40 milyon tonu Socar'ın olacak. Burada işlenen petrol Türkiye ve başka ülkelere pazarlanacak" dedi.
'Gaz ucuz olacak'
Abdullayev, 2010'daki Türkiye'ye yılda 6.3 milyar metreküp gazın geleceği Şah Deniz projesinden Türkiye'nin gelecek yıl 2 milyar metreküpün üzerinde gaz almaya başlayacağını hatırlatıp, "Gazın fiyatı Mavi Akım'dan ucuz olacak" dedi. Ancak Şah Deniz'in büyük ortaklarından BP'nin Türkiye Ülke Başkanı Tahir Uysal bu yılın başlarında Şah Deniz gazının Mavi Akım gazının yarısı kadar olacağını söylemişti.