Turcas'a niyet Çalık'a kısmet

Yaklaşık 10 milyar dolar gelir beklenen Türkiye'deki elektrik dağıtım ihaleleriyle ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Daha önce ihalelere Turcas Petrol ile gireceğini açıklayan İspanyol enerji devi Iberdola son anda Çalık Grubu'yla anlaştığını duyurdu.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Yaklaşık 10 milyar dolar gelir beklenen, yabancı ve yerli dev şirketlerin yakından takip ettiği elektrik dağıtım şebekesi özelleştirmelerine girecek yerli ve yabancı firmalar şekillenmeye başladı. İspanyol şirketi Iberdrola ile Çalık Enerji, elektrik dağıtımı özelleştirmeleri için işbirliği yaptı. Çalık Enerji'den yapılan açıklamada, iki şirketin Türkiye elektrik dağıtım özelleştirme ihalelerine birlikte katılmak üzere bir ortak girişim grubu kurduğu belirtildi.
Öte yandan petrol ürünleri dağıtım sektöründe Türkpetrol markasıyla faaliyet gösteren Turcas Petrol, mayıs ayında elektrik dağıtım özelleştirmelerine birlikte katılmak için Iberdrola ile bir ortak girişim sözleşmesi üzerinde görüşmelere başladığını duyurmuştu. Halka açık bir şirket oyan Turcas Petrolcülük A.Ş. bu konuyla ilgili İMKB'ye bir açıklama yapmıştı.
Rüzgâr enerjisinde dev
Tamamı özel bir şirket olan Iberdrola'nın Avrupa ve Latin Amerika'da faaliyetleri bulunuyor. 27 bin megavatı aşan kurulu elektrik üretim gücüne sahip, 8 milyonu uluslararası olmak üzere 18 milyona yakın müşterisi bulunan şirket, rüzgâr enerjisi üretimi konusunda dünyanın en büyük kurulu gücüne sahip. Piyasa değeri 32 milyar avroyu aştığı belirtilen Iberdrola'nın 2001-2008 yılları için 16 milyar avronun üzerinde bir yatırım planı bulunuyor.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), ihale ilanı verdiği üç elektrik dağıtım bölgesi için geçtiğimiz haftalarda Avrupa'da başlattığı tanıtım atağında özellikle İspanyol ve İtalyan firmaların ihaleyle yakından ilgilendiği görülmüştü.
Siemens de girecek
Geçen ay ihale ilanı verilen elektrik dağıtım özelleştirmeleri bugüne kadar 83 ön yeterlilik başvurusu gerçekleşti. Başvuruda bulunduğu tahmin edilen Alman dünya enerji devleri arasında yer alan EON, EnBW, RWE ve Siemens'in ihalelere teklif getirmesi bekleniyor. İhalelerle İspanyollarla yakından ilgili. Iberdrola dışında bir diğer İspanyol Endesa da teklif getirecekler arasında.
Diğer yabancılar kim?
İtalya'nın en büyük enerji şirketi Enel ise, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde üç bölge için aralık ayına kadar teklif vereceğini açıkladı. İhale ile ilgilenen yabancılar arasında dikkat çeken bir başka firma da ABD'li AES enerji şirketi.
Enerji dağıtım ihalerine teklif vermesi kesinleşen diğer yabancı şirketler de şöyle sıralanıyor: EdF (Fransa), Estag (Avusturya) RAO (Rusya), YTL Power (Malezya)
Yerlilerin de savaşı olacak
Yerli holdingler arasında da çetin bir rekabet söz konusu olacak gibi görünüyor. Koç Grubu, Sabancı Grubu, Zorlu Enerji, Unit-Doğuş-Doğan ortaklığı ve Polat Enerji gibi Türkiye'nin önde gelen holdingleri yada enerji şirketleri ilk etapta ihaleye çıkarılan üç bölge için teklif vermeye hazırlanıyor. Enerji dağıtım özelleştirme ihalelerine çıkılacak İstanbul Anadolu yakası (Ayedaş), Başkent ve Sakarya dağıtım bölgelerinin taliplerinin, 15 Aralık 2006'ya kadar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na başvurması gerekiyor.