Turist nisanda arttı ama yetmedi

Bu yılın ilk üç aylık döneminde azalma eğiliminde olan Türkiye'ye gelen turist sayısı nisanda yüzde 1.8'le düşük bir hızla da olsa artarken, yılın ilk dört aylık döneminde gelen toplam turist sayısında ise yüzde 6.9'luk azalma yaşandı.

ANKARA - Bu yılın ilk üç aylık döneminde azalma eğiliminde olan Türkiye'ye gelen turist sayısı nisanda yüzde 1.8'le düşük bir hızla da olsa artarken, yılın ilk dört aylık döneminde gelen toplam turist sayısında ise yüzde 6.9'luk azalma yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun, verilerine göre nisanda Türkiye'ye giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.8 oranında artarak 1 milyon 372 bin 922'ye çıktı. Ocak-nisan döneminde gelen turist sayısı ise yüzde 6.9 azalarak 3 milyon 588 bin 716'da kaldı.
ABD'lilere tavsiye
Bu arada ABD televizyonlarında, bağımsız turizm programları yaparak Amerikalı turistlerin tur güzergâhlarını belirlemede yardımcı olan tur eleştirmeni Rick Steves, Türkiye'yi, Amerikalı turistlerin en çok tercih etmesi gereken ülkeler arasında gösterdi. Steves, Türkiye'nin Yunanistan'dan daha cazip bir merkez olduğunu kaydetti.
İstanbul'da Travel Turkey-Uluslararası Turizm Fuar ve Konferansı'nın açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise Türkiye'nin son yıllarda dünya turizm piyasasındaki payının hızla arttığını, ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti. (anka, aa)