Turiste İstanbul'da 'iftar'

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un geçtiğimiz ay ortaya koyduğu 'Ramazan dönemi'nde Müslüman ülkelerden turist çekme projesinde ilk adım atıldı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un geçtiğimiz ay ortaya koyduğu 'Ramazan dönemi'nde Müslüman ülkelerden turist çekme projesinde ilk adım atıldı. Bu öneriye turizmciler, hazırlıksız ve zamansız yakalansa da Turizm Bakanlığı Tanıtma Müdürlüğü'nün desteğiyle ilk aşamada bu yıl için 60 kişilik bir kafile ramazanın ilk haftasını İstanbul'da geçirecek. 10 Ekim'de gelecek olan 60 kişilik kafile, bir hafta süreyle orucunu İstanbul'un kültürel mekânlarında açacak hem de İstanbul'u gezecek.
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, "Seneye THY, TÜRSAB gibi kuruluşlarla ortak tur paketleri, özel ramazan tatil tarifeleri hazırlayacağız. Bu yıl bir nevi deneme ve tanıtım çalışması yapıyoruz" dedi. 10 ülkeden gelen 60 kişilik kafilede Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Suriye, Türkmenistan gibi komşu ve Müslüman ülkelerden gazeteci, seyahat acentası sahibi, ülkelerinin kanaat önderleri, yazar ve öğretim görevlileri bulunduğunu da vurgulayan Bilgili, "Amacımız ramazanda İstanbul turizmini hareketlendirmek, doluluk oranlarını artırmak" diye konuştu.
Projenin ilk turunda Galata Kulesi'nden yatır ziyaretlerine, Piyer Loti'de iftar ve konserden tekneyle Boğaz turuna kadar İstanbul'u ve ramazanı hissettirecek her türlü program var.
TUROB Başkanı Timur Bayındır da şöyle konuştu: "Dünyada gidilmesi gereken 10 şehir arasında İstanbul, 7'nci sırada. Gelecekte daha iyi olacak. İstanbul'un pazarlanmaya ihtiyacı var."