Turisti rahatsız eden hanutçuya hapis

Seyahat acentelerine düzenledikleri turlarda müşterilerine sigorta yaptırmalarını zorunlu hale gelirken, turistleri rahatsız eden 'hanutçu'lara hapis cezası verilecek.

ANKARA - Seyahat acentelerine düzenledikleri turlarda müşterilerine sigorta yaptırmalarını zorunlu hale gelirken, turistleri rahatsız eden 'hanutçu'lara hapis cezası verilecek. Devlet, özel tiyatrolara yardım etmeye de devam edecek. TBMM Genel Kurulu'nda dün fikir ve sanat eserleri ile seyahat acenteleri yasalarında değişiklik öngörene yasa kabul edildi. Yasanan kabul edilmesiyle TBMM 9 Ocak'a kadar tatile girdi. Yasayla gelen düzenlemeler şöyle:

  • Paket turlar kapsamında müşteriler için zorunlu sigorta yapılacak. Sigorta, hizmetin yerine getirilememesi, kaza ve hastalık gibi durumları kapsayacak. Sigortayı yaptırmayan acenteleri işletme belgeleri iptal edilecek.
  • Halk arasında 'hanutçuluk' olarak bilinen ve rehberlerle kimi acentaların turistleri komisyon karşılığında kendi anlaştıkları yerlere götürerek alışveriş yapmaya zorlayan davranışlarına para cezasının yanı sıra hapis cezası da getirildi. Buna göre, hanutçulara üç aydan altı aya kadar hapis, 1000 güne kadar da adli para cezası verilecek. Turistleri rahatsız edecek şekilde bağırarak mal satan işletmelere valiliklerce bir aya kadar kapatma cezası uygulanacak.
  • Özel tiyatrolara devlet yardımı yapılabilmesi yasalaştı ve bakanlığın görevleri arasına konuldu.