Turistik beldelerde kadro paniği

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı 'norm kadro' genelgesi, nüfusu 30-40 bin olduğu halde yazın turistlerle günlük nüfusu 200-300 bine çıkan belediyelerde panik yarattı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı 'norm kadro' genelgesi, nüfusu 30-40 bin olduğu halde yazın turistlerle günlük nüfusu 200-300 bine çıkan belediyelerde panik yarattı.
Didim Belediyesi 450, Bodrum Belediyesi ise 150 kişiyi işten çıkarma zorunluluğuyla karşı karşıya kalırken, bazı belediyeler genelgenin iptali için yargı yoluna başvurma kararı aldı. Genelge, Ağva gibi yeni turizm beldesi statüsüne giren ve personel fazlası bulunmayan belediyeleri ise sevindirdi. İçişleri Bakanlığı 20 Nisan 2006 tarihinde bir genelge yayımlayarak, bugüne kadar norm kadrosunu oluşturmamış olan belediyelerde, yerleşim merkezinin nüfusuna göre ne kadar memur, işçi ve geçici işçi istihdam edileceğini belirledi. Turizm beldelerinde ise normal nüfusun iki katı dikkate alınarak norm kadro belirlendi. Bakanlık belediyelere altı aylık süre tanıdı ve 20 Ekim 2006'ya kadar personel sayılarını norm kadro genelgesine uygun hale getirmelerini istedi.
Genelge özellikle, turistler nedeniyle yazın nüfusları sekiz-10 kat artan belediyeleri zor durumda bıraktı. Zira genelge uyarınca, örneğin Aydın'ın Didim ilçesi belediyesine 53 memur, 31 işçi ve 32 geçici işçi olmak üzere toplam 116 kadro verildi. Bodrum Belediyesine ise işçi, memur ve geçici işçi olarak toplam 262 kadro düştü. Buna karşılık, halen Didim Belediyesi'nde 33 memur, 530 da işçi ve geçici işçi olmak üzere toplam 566; Bodrum Belediyesi'nde ise 412 personel çalışıyor.
'İşçiyi at, hizmet satın al'
Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mazlum Ağan, genelge dolayısıyla büyük sıkıntı yaşayacaklarını söyledi. Kışın 40 bin olan nüfuslarının yazın günlük 200 bine çıktığını belirten Ağan, genelge uygulandığında 150 personeli işten atmak zorunda kalacaklarını belirtti. Hükümetin bu genelge ile kendilerine, "işçiyi at, hizmet satın al" dediğini ifade eden Ağan, "Şu anda temizlik işini zaten hizmet alımı şeklinde yapıyoruz ama bir kazancımız olmuyor. Zira temizlik şirketlerinin yaşayabilmesi için onların da ücret alması lazım. Bu yöntem büyük belediyelerde kârlı olabilir ama bizim için belediyelerde kârlı değil. Yarımadadaki diğer belediyeler daha fazla etkileniyor" diye konuştu. Ağan, genelge uygulandığında 150 kişinin işine son vermekle 150 ailenin güç durumda kalacağını, bu insanların bir kısmına "hizmet alımı" işi verseler bile, büyük bölümünün boşta kalacağını vurguladı.
Didim'in CHP'li Belediye Başkanı Mümin Kamacı da hükümetin 'İşçi değil, müteahhitler kazansın' mantığında olduğunu savunarak, bu genelgeyle zabıta ve itfaiye hizmetleri dışındaki tüm belediyecilik hizmetlerini müteahhitlerden satın almak zorunda kalacaklarını söyledi. Kamacı, "Personeli fazla görünebilir ama kentin uzunluğu 30 kilometre, 55 kilometre de deniz sahilimiz var. Kış nüfusumuz 35 bin ama yazın on katına çıkıyor. Verilen kadro ile hizmet götürmemiz mümkün değil. Genelgenin uygulanabilirliği yok" dedi.
Ağva olumlu etkilendi
Genelge, İstanbul Ağva gibi turizmde yıldızı parlayan yerleri olumlu etkiledi. DYP'li Belediye Başkanı Ali Acar, 23 personelle çalıştıklarını, genelge ile ilk kez turizm beldesi ilan edilmiş olduklarından norm kadro sayılarının 35'e çıkarıldığını söyledi.
CHP'li Bodrum Gümüşlük Belediyesi genelgenin iptali için girişim başlattı. Yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan da, çoğunluğu CHP'de olan beldeleri olumsuz etkileyen genelgenin iptali için hazırlıklara başladı. Genelge 20 Ekim 2006 tarihine kadar iptal edilmez veya yürürlüğü durdurulmazsa, Türkiye genelinde binlerce belediye işçisinin işten atılacağı tahmin ediliyor.