Turizm bugün EKK'da yeniden ele alınıyor

ANKARA - Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK), turizm sektörünün gündemindeki konuların değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan çalışma grubunun yapacağı sunuş bugün ele alınacak. Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, EKK Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki 13’üncü toplantısını, bugün gerçekleştirecek.
Toplantıya Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katılacak.
Toplantıda, 22 Temmuz’daki EKK’da turizm sektörünün gündemindeki konuların değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan çalışma grubunun yapacağı sunuş ele alınacak. 

KDV artışı zorladı
22 Temmuz’da yapılan toplantıda turizm sektör temsilcileri sezon ortasında KDV oranını yüzde 8’den yüzde 18’e çıkarılmasından yakınmıştı. Sektör temsilcileri EKK toplantısı öncesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifar Hisarcıklıoğlu başkanlığında buluşmuştu.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve sektör temsilcileri, bu ön toplantıda ortaya çıkan ortak görüşleri EKK toplantsında bakanlara ve bürokratlara iletmişti. Sektör temsilcileri, bazı tesislerde yemeğin KDV’sinin sezon ortasında yüzde 8’den yüzde 18’e çıkalırmasını eleştirip, “Sezon ortasında bu yapılır mı” diye yakınmıştı. Sektör temsilcileri sezon ortasında yapılan bu artıştan vazgeçilmesini istemişti. (Radikal)