Turizm rekora hazırlanıyor

Türkiye'nin bu yılın ilk üç aylık dönemindeki turizm geliri yüzde 16.4 artarak 2 milyar dolara ulaşırken, turizm harcamaları ise yüzde 22'lik büyümeyle 678 milyon dolara yükseldi.

ANKARA - Türkiye'nin bu yılın ilk üç aylık dönemindeki turizm geliri yüzde 16.4 artarak 2 milyar dolara ulaşırken, turizm harcamaları ise yüzde 22'lik büyümeyle 678 milyon dolara yükseldi. Net turizm geliri ise yüzde 13.6 artarak 1.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-mart döneminde yabancılar ve Türklerin yaptığı harcamaların 1 milyar 791 milyon doları kişisel, 202 milyon doları paket turlardan kaynaklandı.
Öte yandan, Avrupa'nın en büyük tur operatörlerinden Belçikalı Thomas Cook'un İcra Kurulu Başkanı Hans Swinnen, 2005 turizm sezonunun, Türkiye'nin tarihi ve rekor sezonu olacağını söyledi. Swinnen, "Şu ana kadar ki rezervasyonlarımıza baktığımızda Türkiye, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda pazarlarında açık farkla önde. Türkiye'ye şu ana kadar 1 milyon rezervasyon var. Sezonun Türkiye açısından unutulmaz sezon olacağına inanıyorum. Rezervasyon bazında baktığımızda en fazla turist getirdiğimiz bölge önce Antalya. Onu Bodrum ve İzmir takip etti" dedi.