Turizmci ölü sezonu, hediye Dubai seyahatiyle aşacak

Turizmci ölü sezonu, hediye Dubai seyahatiyle aşacak
Turizmci ölü sezonu, hediye Dubai seyahatiyle aşacak

Bahar Ahmet Birinci Emirates, İskender Dilek Sheraton Çeşme, Emrah Gülsan ise fly express adına anlaşmayı imzaladılar.

Sheraton Çeşme ölü sezon olan kış aylarında doluluk oranını artırmak için bir hafta tesislerinde kalan ve 1015 TL ödeyen müşterilerini 800 avroluk Dubai tatili hediye edecek. Bu kampanyayı ABD ve dünya turu izleyecek
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

DUBAİ - Kriz yüzünden zor günler geçiren fiyat ve vade seçenekleri ile yerli turistlere yönelen turizm sektörü şimdi de ölü sezon olarak nitelendirilen kış aylarında ayakta kalabilmek amacıyla yine yerli turisti hedefleyen yeni projeleri hayata geçirmeye çalışıyor.
Bunlardan en iddialılarından biri de Sheraton Çeşme’nin ‘tatile tatil’ paketi. Krizden önce başlatılan ve yaklaşık iki yıldır devam eden ‘tatile tatil’ paketine son olarak üç günlük Dubai seyahatini de eklediklerini açıklayan Sheraton Çeşme Hotel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İskender Dilek, “Kış aylarında bir hafta Sheraton Çeşme’de kalan müşterilerimize üç gün Dubai tatili hediye edeceğiz. Bu sayede kış aylarında doluluk oranını yüzde 60-65 gibi yüksek seviyelere çekmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Kasım-mart dönemi olacak
Kampanya kapsamında 1 Kasım- 30 Mart tarihleri arasında toplam 1015 lira ödeyerek bir hafta Sheraton Çeşme’de kalanlar yaklaşık 800 avroya malolabilen üç günlük Dubai tatili kazanacak. Kış sezonunda bir hafta Sheraton Çeşme’de tatil yapan bir kişinin 1015 lira ödediğini açıklayan İskender Dilek, kampanya hakkında şu bilgiyi verdi: 

Uçak da bedava olacak
“Bu tarihler arasında otelimizde kalan Türk müşterilerimiz 15 Mart-15 Haziran arasında Emirates havayolları ile bedava seyahat edip üç gün Dubai Sheraton otelde sabah kahvaltısı dahil konaklayacak. Sadece konaklama ve havayolu hizmeti değil tatil süresince Türkçe rehberlik hizmeti ve yarım gün şehir turundan da ücretsiz faydalanabilecekler. Dubai’deki diğer aktivitelerle ilgili de danışmanlık hizmeti verilecek.”  

Dubai tatili 800 avro
Halen devam eden Roma kampanyası kapsamında sadece 29 Ekim’de 440 kişinin bu şehre gittiğini  açıklayan İskender Dilek, “Dubai projemizle başta 750-1000 kişiye ulaşmayı hedeflerken, daha yeni tanıtımına başlamamıza rağmen gelen talepler bize bu sayının 1500-2000 kişiye çıkabileceğini gösteriyor” diye konuştu.
Projenin maliyetleri hakkında da bilgi veren İskender Dilek, Sheraton Çeşme’de bir haftalık tatilin fiyatının 1015 TL olmasına rağmen, Dubai’de kendilerinin sunduğu imkanlarla üç günlük bir tatilin turla 500-550 avro’ya, ancak kendileri gibi VIP hizmet sunulması halinde 750-800 avro’ya malolduğunu da vurguladı. 

Sırada dünya turu var
2007 yılında başlattıkları ‘tatile tatil’ kampanyası ile bugüne kadar müşterilerini Viyana, Roma, Prag, Milano, Salzburg ve en son Dubai’ye götüren Sheraton Çeşme mart ayında ABD ve Barcelona’ya ardından da dünya turuna çıkaracak.
İskender Dilek, halen hazırlıklarını sürdürdükleri projeler hakkında şu bilgileri veriyor; “2013-2014 yılında iki yıl üst üste Sheraton Çeşme’de kalan müşterilerimizi bu kez dünya turuna çıkartacağız. Rotamız İstanbul, Bankok, Tokyo, Havai, Los Angeles, New York ve Viyana olacak. Ancak ondan önce 2010 Haziran ayında ABD promosyonumuz olacak. Bunun için yine Sheraton Çeşme’de bir hafta kalınması yeterli olacak.”
Sheraton Çeşme’nin kış turizmi içinde yeterli donanıma sahip olduğunu da vurgulayan İskender Dilek, otelin içinde termal tesis bulunduğunu ayrıca SPA yapıldığı bilgisini de verdi.

Yurtdışı seyahat kültürü
Çeşme Sheraton’un organizatörlüğünde gerçekleştirilen Dubai seyahatinde resmi havayolu şirketi Emirates’in yanı sıra Dubai’de çalışan en büyük tur operatörü fly express de çalışacak.
Dubai’nin tanıtımı açısından projeye çok olumlu baktıklarını söyleyen Emirates Türkiye Romanya, Bulgaristan bölgesi genel müdürü Bahar Ahmet Birinci, bu organizasyon sayesinde Türkiye’de seyahata giden insanlara yurtdışı seyahat kültürü de getirilecek” dedi. 

Yılda 40 bin kişi gidiyor
Organizasyonun bir diğer ayağı olan yer ve rehberlik hizmetlerini sağlayacak olan fly express ortaklarından Emrah Gülsan ise, son yıllarda Türkiye’de yıldızı parlayan Dubai’ye ilişkin şu bilgiyi verdi:
 “Türkiye’den son yıllarda Dubai’ye toplam 40 bin kişi geliyor. Bunların yaklaşık 20 bini iş nedeniyle örneğin fuarlara katılmak için veya iş görüşmeleri için geliyor. Yaklaşık 20 bin kişi ise tatil amaçlı geliyor.”

Krizde Dubai’ye 299 avroya uçabilirsiniz
Kriz öncesi dönemde Emirates’te doluluk odranının yüzde 99 olduğunu ve koltuk bulmakta zorluk çektiklerini söyleyen Emirates Türkiye Genel Müdürü Bahar Ahmet Birinci, “Kriz döneminde ise doluluk oranımız bir aralar yüzde 50’lere kadar geriledi. Ancak şu  günlerde yüzde 75’lere ulaştık.
Bu dönemde talebi artırabilmek amacıyla fiyatlarımızı aşağı çekmek zorunda kaldık. Kriz öncesi Dubai’ye gidiş dönüş 510 avro olan vergiler dahil en düşük bilet fiyatımız şu dönemde 299 avro’ya geriledi.”

Otel fiyatları yüzde 30 geriledi
Dubai’de otel sayısındaki artışa bir de kriz eklendiği için fiyatlarda geçen yıllara göre düşüş yaşandığını söyleyen Emrah Gülsan ise şunları söyledi: “Otel fiyatları krizin de etkisiyle geçen yıla göre yüzde 25-30 geriledi. Buna karşın restaurant fiyatlarında yüzde 5’lere varan yükselişler yaşandı. Ancak sanılanın aksine  Dubai İstanbul’a göre oldukça ucuz bir yer. İstanbul’da Dubai’deki otellerin kalitesinde bir restaurantta yemek yediğinizde daha yüksek para ödemek zorunda kalırsınız.”