Turizmciler eşitlik istedi

Tekstilin ardından dün de turizm sektörünün temsilcileri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde sorunlarının çözümü için Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi.

ANKARA - Tekstilin ardından dün de turizm sektörünün temsilcileri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde sorunlarının çözümü için Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi. Başbakanlık'ta yapılan ve iki saat süren turizm zirvesinde sektörün sıkıntıları masaya yatırıldı.
Sektörün talepleri arasında, KDV ve ÖTV indirimleri başta gelirken, yüzde 3 oranında uygulanan konaklama vergisinin kaldırılması da gündeme getirildi. Ayrıca konaklama tesislerindeki sosyal güvenlik primlerinde indirim ve turizm tesislerinde indirimli elektrik tarifesi tebliğinin uygulanması taleplerinde bulunuldu. Zirve sonrası açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, önde gelen turizm ülkeleri ile eşit koşullarda rekabet etmek istediklerini belirterek "Kesinlikle rakiplerimizin altında bir şey istemiyoruz. Rakiplerimiz neyi, nasıl, ne kadar kullanıyorsa biz de o kadar kullanmak istiyoruz" dedi.
Mastır planı eylülde
Türk turizmindeki ilerlemeye işaret eden Başbakan Erdoğan, "Elbette büyüyen bir sektörün sıkıntıları olacak. Bunlara akılcı çözümler üretecek, turizm önündeki engelleri kaldırmak suretiyle stratejik atılımları elbirliğiyle hayata geçireceğiz" diye konuştu.
Türkiye'nin geçen yılki turizm gelirinin 18 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, sektörde, önemli ivme yakalandığını ifade ederek şöyle devam etti:
"Ancak hepimiz biliyoruz ki, Türk turizminin potansiyeli bu değil, bu çok daha üstte olmalı. İnşallah eylül ayında tamamlanacak bu yılın turizm mastır planı, sektörde öngörülebilir gelişmenin şekillenebileceği reel zemini de temin edebilir."
'Parasal talep yok'
Zirvede Erdoğan'a iletilen taleplerle ilgili bilgi veren Hisarcıklıoğlu, istihdam, KDV indirimi ve tanıtıma yönelik görüşlerini sunduklarını kaydetti. IMF'nin tekstildeki KDV indirimine tepki gösterdiğini hatırlatan bir gazeteciye ise Hisarcıklıoğlu şu yanıtı verdi: "Fazladan bir kuruş istemiyoruz. Parasal bir boyut değil. Rakiplerle eşit şart istiyoruz. Bu pazar içinde daha hızlı koşmak istiyoruz."
Hisarcıklıoğlu, Erdoğan'ın taleplere ilişkin tavrıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Başbakan 'Yaparım, yapmam' demez. Değerlendirmeyi kendi içlerinde yaptıktan sonra çok hızlı şekilde yapılması gereklenleri uygulamaya koyuyor. Bu pazartesi değil, ama sonraki pazartesine somut adımlar çıkacak inşallah. Sonunda Bakanlar Kurulu karar verecek."
Toplantıya, Turizm Bakanı
Atilla Koç, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer, Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, Turist Rehberleri Birliği Başkanı Şerif Yenen ve bazı işadamları katıldı.
Türk turizmcisini bunlar ağlatıyor

 • KDV oranlarının rekabet edilen İspanya, Yunanistan, Portekiz, İtalya gibi ülkelerdeki yüzde 4-7 seviyelerine indirilmemesi
 • Tanıtım bütçesinin artırılmaması, acil bir tanıtım ve PR atağına geçilmemesi
 • En çok turist gönderen ülkelerin tur operatörlerine ve bunların uçak şirketlerine yeterli desteğin verilmemesi
 • Sektör üzerindeki büyük vergi yükü
 • Gereken mastır planın hazırlanmaması
  Ulusoy görüşmeden memnun
  Düzenlenen zirveye katılanlar arasında yer alan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, görüşmenin gayet olumlu geçtiğini belirterek şunları söyledi: "Zirvede, sektöre ilişkin bir sunum yaparak görüşlerimizi başbakanımıza ilettik. Türk turizminin durumunu ve 2010 yılında geleceği yeri anlattık. Tanıtımın ve pazarlamanın sektör için ne kadar önemli olduğunu belirttik. Kendisi ve beraberinde bulunan bakanlarımız bizi dinledi. Zirvede Başbakan dışında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ve Devlet Bakanı Ali Babacan da vardı."
  'Rakipleri anlattık'
  Zirvede KDV konusunun üzerinde de durulduğunu ifade eden Başaran Ulusoy, "Rakip ülkelerdeki KDV oranlarını anlattık. Örneğin İspanya'da yüzde 7, Portekiz'de yüzde 5 KDV oranı uygulandığını söyledik. Bizdeki KDV oranıysa yüzde 18. Bu şartlarda rekabetin zorluğunu anlattık" diye konuştu.