Turizmciler: Umarız EKK toplantısında yanlıştan dönülür

Turizmciler: Umarız EKK toplantısında yanlıştan dönülür
Turizmciler: Umarız EKK toplantısında yanlıştan dönülür

Ahmet Barut 22 Temmuz?da yapılacak EKKtoplantısında konunun ele alncağını söyledi.

TÜROFED Başkanı, 'Turizmde bu yıldan daha zorlu geçeceği tahmin edilen 2010 için destek beklerken, yüzde 10 KDV artışı kabul edilemez' diye konuştu

İSTANBUL - Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, restoranlardaki KDV oranlarının tekrar yüzde 18’e çıkarılmasının turizm sektöründe derin bir hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Barut, üç yıldız ve üzerindeki otellerin restoranları ile lüks restoranlarda uygulanan KDV oranının yüzde 8’den yüzde 18’e yükseltilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, turizm sezonunun tam ortasında, ayrıca 19 Temmuz’da başlayan sigara yasağı ile müşteri kaybetme riski taşıyan restoranların, bir de KDV artışı ile sarsıldığını iddia etti. Ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve piyasayı hareketlendirmek için diğer sektörlerde KDV indirimine gidilirken turizmdeki KDV artışının, hükümetin turizmi stratejik sektörler arasında görmemesinin bir göstergesi olduğunu savunan Barut, şunları kaydetti: “Restoranlardaki KDV oranlarının tekrar yüzde 18’e çıkarılması turizm sektöründe derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Türkiye’deki restoranlarda KDV trajikomik bir şekilde yüzde 8’den 18’e çıkarken, dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi olan Fransa’da bar ve restoranlardaki KDV oranı 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 19.06’dan yüzde 5.05’e düşürülmüştür.”

40 bin kişiyi işinden edebilir
Barut şöyle devam etti: “Bu KDV indirimiyle hedeflenen de önümüzdeki iki yıl içinde Fransa’da 40 bin kişilik yeni istihdam yaratıyor. Doğal olarak krizden az etkilenmek için Fransız hükümeti en kolay ve en ucuz istihdam yolu olarak turizme daha da önem vermiştir. Fransa’nın bu yaklaşımı, küresel krizin çıktığı ilk günden beri ’Krizden az etkilenmenin yolu başarılı bir turizmdir’ diyen TÜROFED’in söylemini teyit etmektedir. Restoranlardaki KDV’nin 10 puanlık artışı çok önemli değilmiş gibi gösterilse de nasıl Fransa’ya 40 bin yeni istihdam yaratacaksa eş değer büyüklükte bir ülke olarak bizde de tam tersi 40 bin kişiyi işinden edebilir.”
Barut, şöyle dedi: “Sadece belgeli restoranları kapsadığı için yüksek standartlı restoranlar cezalandırılmıştır. Ayrıca bu uygulama, restoranlar arası fiyat farkları yaratacaktır. Çok şikayet edilen her şey dahil talebi daha da arttıracaktır. Yani kısaca, KDV artışından elde edilecek ek gelir bizce bu kadar büyük riski almaya, atılan taş da ürkütülen kuşa değmeyecektir. Biz, 22 Temmuz’da yapılacak olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısından sonra bu yanlış uygulamadan dönüleceğini umuyoruz. Bu yıldan daha zorlu geçeceği tahmin edilen 2010 yılı için destek beklerken, bu artış kabul edilemez.” (Radikal)