Turizmciler 'yaya' kaldı

Turizmciler 'yaya' kaldı
Turizmciler 'yaya' kaldı

Taksim Yayalaştırma Projesi nin 240 ayda tamamlanması planlanıyor.

Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili önceden yeterli bilgilendirmenin yapılmamasından şikâyetçi olan turizmciler, turistlere dert anlatıyor.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim Yayalaştırma Projesi turizmcileri yaya bıraktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kazma vurulmadan önce bölgede bulunan otellere bilgi vermemesi otelleri ve konaklayan turistleri sıkıntıya soktu. Tam 240 gün sürecek proje nedeniyle bölgeye çıkan birçok yol trafiğe kapanırken, otelciler trafik sıkıntısını aşmak için belediye ile ortak alternatif çözümler üretmeyi planlıyor.

Önceden bilgilendirilmedi
TUROB Genel Sekreteri Levent Erdoğan, projenin ne zaman başlayacağı ile ilgili tam olarak bilgilendirilmediklerini belirterek, “Belediye bize projeyi 1 yıl öncesinde anlatmıştı. O zaman da otelciler endişelerini dile getirmişlerdi. Fakat yolların ne zaman kapatılacağı ile ilgili tam bir bilgilendirme yapılmadı. Uyarı olsaydı otelciler ona göre hazırlık yapardı” dedi. 240 günlük inşaat süresinin oteller açısından sıkıntılı olacağını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
“Proje tamamlandığında ise bölgenin olumlu etkileneceğini düşünüyorum. Sektör olarak sadece detaylarla ilgili kafamızdaki karışıklıkların giderilmesini istiyoruz. Şu anda turizmci arkadaşlarımız Londra Turizm Fuarı’nda. Fuar bitiminde alternatif çözümler konusunda belediyeden toplantı talep edeceğiz.”
Talimhane’de faaliyet gösteren Ramada Taksim’in Genel Müdürü Ali İmdat Uçar da belediye tarafından tam olarak bilgilendirilmemekten şikâyetçi. Bu nedenle özellikle otelde konaklayan turistlerin ciddi sıkıntı yaşadıklarını belirten İmdat, “Ön büromuzu proje ile ilgili bilgilendirdik. Otelde konaklayanlara trafik sıkıntısının nedenini anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Gündemdeki kongreler için kötü referans olabilir
Otelleri esas endişelendiren konu ise 2013 yılında düzenlenecek kongreler. Bu dönemde İstanbul’a gelen katılımcılar için trafik sıkıntısının kötü bir referans olacağını belirten Talimhane’deki Ramada Taksim Otel Genel Müdürü Ali İmdat Uçar, “Bunun yanında yapılması düşünülen bayi toplantıları da olumsuz etkilenebilir. Rezervasyonlara yansımasını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Alternatif düzenlemeler için belediye ile ortak çözümlere açığız. Neticede bir yıl dişimizi sıkacağız” diye konuştu.

bigPara.com