Turizmcilerden 'Ulusoy'a isyan' faksı

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un, TÜRSAB Genel Kurulu'nun karşı çıkmasına rağmen birlik adına kurdurduğu üç şirket konusunda Ulusoy ile bir grup turizmci arasındaki tartışma TBMM'ye taşındı.

ANKARA - TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un, TÜRSAB Genel Kurulu'nun karşı çıkmasına rağmen birlik adına kurdurduğu üç şirket konusunda Ulusoy ile bir grup turizmci arasındaki tartışma TBMM'ye taşındı. Turizmciler Ortak Platformu altında buluşan turizmciler, 546 milletvekiline 'AK Parti Başaran Ulusoy'u aklıyor mu' başlıklı faks göndererek, TÜRSAB adına kurulan şirketlere yasallık kazandırılması girişiminden vazgeçilmesini istediler. Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda yer alan bir madde, TÜRSAB'ın şirket kurabilmesine ve şirketlere ortak olabilmesine olanak sağlıyor.
Bir grup turizmci, tasarının bu maddesinin, üyelerinin çalışma alanında faaliyet göstermek üzere TÜRSAB tarafından kurulan üç şirkete yasallık kazandırmayı amaçladığını savunuyor. Milletvekillerine gönderilen bildiride, TÜRSAB Genel Kurulu'nda yetki alınmadan kurulan üç şirketin üç yıldır faaliyette olduğu belirtildi. Ulusoy ise bildiriye, TÜRSAB'ın internet sitesinden yanıt verdi. Ulusoy açıklamasında, "Fakslanan yazıdaki iddiaların afaki, dayanaksız ve devletin organlarını gereksiz yere meşgul eder nitelikte maksatlı olduğunu" belirtti.