'Turizmcinin umudu' arkadaş evinde!

'Turizmcinin umudu' arkadaş evinde!
'Turizmcinin umudu' arkadaş evinde!
Yabancı turistlerdeki azalma dönemlerinde turizm sektörünün "can simidi" olarak nitelendirilen "yerli" turistler ya "akraba-arkadaş" evinde ya da "yazlık"ta kalıyor.

RADİKAL - Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde, yurtiçinde ikamet eden 10 milyon 791 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9.6 artarak 13 milyon 966 bin seyahat olarak gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre, yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler yüzde 69.9 ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 11.4 ile “sağlık”, üçüncü sırada ise yüzde 8.8 ile “gezi, eğlence, tatil” yer aldı. Bir başka deyişle, iç turizm hareketleri kapsamında seyahate çıkan her bin kişiden ancak 88'i "tatil ve eğlence" için otellerde, pansiyonlarda konakladı.

Buna karşılık, seyahate çıkanlar 88 milyon 612 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş, akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 6 milyon 493 bin geceleme ile “kendi evi” yer alırken, “otel” 4 milyon 231 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.


ORTALAMA 265 TL HARCADI


Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 104 milyon 921 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 7.5 gece ve seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 265 TL oldu.

Yerli turistlerin, yurtiçinde yaptıkları seyahat harcamaları 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12.2 artarak 3 milyar 694 milyon liraya yükseldi.

Seyahat harcamalarının yüzde 97.8’ine karşılık gelen 3 milyar 615 milyon lirasını kişisel, yüzde 2.2’sine karşılık gelen 80 milyon lirasını da paket tur harcamaları oluşturdu.

TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin turizm gelirleri yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13.8 azalarak 7.73 milyar dolara indi. Turizm gelirleri ilk çeyrekte 4.87 milyar dolar olmuştu. Buna göre, ilk çeyrekte 911 dolar olan ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması ikinci çeyrekte 719 dolara geriledi. (DHA)

bigPara.com