'Turizmde 2007 sinyalleri iyi değil tanıtımda atağa kalkma zamanı'

Bu yıl zor bir sezon geçiren turizmciler, 2007 yılında da iyi sinyaller almadıklarını açıkladı. Tanıtım konusunda ciddi bir atak yapılmazsa 2007 yılının kaybedilebileceği uyarısında bulunan...

İSTANBUL - Bu yıl zor bir sezon geçiren turizmciler, 2007 yılında da iyi sinyaller almadıklarını açıkladı. Tanıtım konusunda ciddi bir atak yapılmazsa 2007 yılının kaybedilebileceği uyarısında bulunan Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oktay Varlıer, "2005 yılı rakamlarını ancak bu yıl yakalamayı ve 21 milyon turist, 18 milyar dolar da gelir hedefliyoruz. Ancak Londra'daki turizm fuarından gelen talepler iyi sinyaller vermedi.
Rusya ve BDT ülkelerinden gelen turist sayısında belli oranda artış olur ama Almanya ve İngiltere'de bir değişiklik beklemiyoruz" diye konuştu.
Şu anda sadece İstanbul için bir artış gözlendiğini, ancak Antalya ve özellikle Ege Bölgesi'nde ciddi düşüş olduğunu vurgulayan Varlıer, "Antalya'da kayıp yüzde 10, Bodrum'da yüzde 30, Ege Bölgesi'nin genelinde yüzde 25'lik düşüş yaşandı. İstanbul'da ise artış yaşanıyor. İstanbul'da yatak arzının da az olması sayesinde fiyatlar da yüksek seviyede. Ama Antalya'da her yıl 20-25 bin yatağın devreye gimesi bölgenin talebini ve fiyatını düşürüyor" dedi.
Varlıer, Türk turizminin fiyat-kalitede rekabet avantajını yitirdiğini aktardı. Türk turizminin 1999 yılından beri ilk defa bu yıl düşüş yaşadığını hatırlatan Oktay Varlıer, iyimser olmaya çalışmalarına rağmen 2007 beklentilerinin iyi olmadığını açıkladı.
Alman pazarının son yıllarda 'nasılsa otel çok' düşüncesiyle artık rezervasyonları yaz dönemine yakın yaptıklarını ve son dakika düşük fiyatlardan yararlanmak istediklerini de hatırlatan Varlıer, Türk turizmiyle ilgili net beklentilerinin Berlin'deki turizm fuarında netleşeceğini de söyledi.
Bürokrasi, ihale kanunu ve yüksek KDV, ÖTV oranlarının turizmciyi zor durumda bıraktığına işaret eden Varlıer şunları söyledi: "Kültür ve Turizm Bakanlığı ricacı bir bakanlık durumunda. 2007 yılına giriyoruz hâlâ tanıtım konusunda bir çalışma yapılamadı, bütçesi de 75 milyon dolarla sınırlı. Bu alanda BDDK, EPDK gibi bağımsız çalışacak, yaptırım gücü olan, siyasetin üzerinde bir üst kurul ihtiyacı var."
'Yaşlıları kaçırmayalım'
Dünya turizminde önemli bir paya sahip olan Avrupalı nüfusun yaşlandığını bunun da beklentileri değiştirdiğini söyleyen Oktay Varlıer, "Eğer Avrupa'daki yaşlı nüfusun Türkiye'de yaşamasını sağlarsak yıllık turizm gelirlerimiz en az 3-4 milyar dolar artar. Bunu kaçırmayalım" dedi.