Turizmde ilk sinyal olumlu

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan Berlin Turizm Fuarı'na (ITB), katılan Türk turizmciler, bu yıl için turist sayısında en az yüzde 20 oranında artış beklediklerini açıkladı.

BERLİN - Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan Berlin Turizm Fuarı'na (ITB), katılan Türk turizmciler, bu yıl için turist sayısında en az yüzde 20 oranında artış beklediklerini açıkladı. Fuarda İspanya, Yunanistan, Mısır, İtalya gibi, Türkiye'nin Akdeniz çanağındaki rakiplerinin standlarında hareketlilik görülmezken, Türkiye standına yoğun ilgi oldu.
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Ahmet Barut, fuarın başarılı geçtiğini belirterek, "Buradan aldığımız sinyaller iyi. Tur operatörlerinin satışları iyi gidiyor. Bu yıl Almanya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısında 4.5 milyon rakamını aşacağımızı sanıyorum. Türkiye'ye gelen turist sayısında en az yüzde 20 oranında artış bekliyoruz" dedi.
Antalya'da yine artış
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık da, sezon öncesi erken satışların beklentilerin de üzerinde olduğunu vurguladı. Osman Ayık, "Rakiplerimiz önümüzdeki günlerde ciddi bir indirime gitmezse, beklentilerimiz fazlasıyla gerçekleşecektir. Antalya'ya gelen turist sayısının yüzde 15-20 oranında artacağını tahmin ediyorum" açıklamasını yaptı.
Bu arada Antalya'ya yılbaşından bu yana havayoluyla gelen turist sayısı 468 bin 393'e ulaştı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Antalya'ya gelen turist sayısında geçen aya göre yüzde 64, yıllık isi yüzde 28 oranında artış yaşandı.