Turizmde son dakika umudu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım konusunda yavaş davranması nedeniyle 2007 sezonunu da kaçırmaktan korkan turizmciler, bakanlığın bundan sonra yapacağı tanıtım çalışmalarıyla ancak 'son dakika' satışlarının yakalanabileceğini açıkladı.

İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım konusunda yavaş davranması nedeniyle 2007 sezonunu da kaçırmaktan korkan turizmciler, bakanlığın bundan sonra yapacağı tanıtım çalışmalarıyla ancak 'son dakika' satışlarının yakalanabileceğini açıkladı.
Türkiye'nin en büyük turizm pazarı Avrupa'daki rezervasyonların önümüzdeki iki ay içinde alınacağını ve bundan sonra yapılacak tanıtım çalışmalarının son dakika rezervasyonlarını olumlu etkileyebileceğini belirten turizmciler, "En büyük ikinci pazarımız Rusya'da bile büyüme yüzde 0.5 ile sınırlı kaldı. Acil önlem alınmalı" uyarısında bulundu.
Bir dönem sadece 'deniz, kum, güneş için geliyorlar' diye eleştirilen turiste bile muhtaç duruma gelindiğini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, "Avrupa'daki satışlar arzu edilen şekilde gitmiyor. Şu anda Türkiye'nin marka değerinin düşme tehlikesi var. Bu da fiyatlara yansıyor. Bakanlık tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarıyla önlem almalı" dedi.
Rusya pazarı elde gidiyor
Avrupa'daki düşüşün, Ortadoğu, Rusya gibi gelişen pazarlarımızda da yaşanma tehlikesi olduğunu vurgulayan Barut, Rusya konusunda Mısır'ın ciddi bir rakip olarak Türkiye'nin karşısına çıktığını ifade etti. Yunanistan'ın da Ruslara havalimanında vize vererek Türkiye'nin bu konuda avantajını ortadan kaldırmaya hazırlandığını aktaran Barut, "Pazarda rakiplerimiz çoğaldı" diye konuştu. Tanıtım bütçesinin yetersizliği nedeniyle eleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2007 sezonunu 120 milyon dolara yakın rekor bir bütçeyle karşılamaya hazırlanıyor. Turizmciler, bu rakamın dünya standartlarında olduğunu vurgularken, doğru planlama halinde bu bütçeyle ülkenin tanıtımı açısından olumlu bir sonuç elde edilebileceği düşünüyor. Ahmet Barut, "Bakanlığın yıllardır elinde oluşan gelirler var" diyor.