Turizmde yeni hedef İran pazarı

Turizmde yeni hedef İran pazarı
Turizmde yeni hedef İran pazarı

Tahran?dan Antalya?ya direkt uçuş yasağı konulunca İranlı turistler Isparta ve İstanbul?a inmeye başladı. FOTOĞRAF: MEHMET ÇINAR /DHA

Türkiye'ye daha fazla İranlı turist getirmek isteyen turizmciler, acentelerde İran bölümü kuruyor. Hedef geçen yıl 100 bin olan İranlı turist sayısında patlama yaratmak

ANTALYA - Turizm kenti Antalya’ya gelen İranlıların geçen yıl yüzde 104 oranında artması üzerine, acenteler yeni sezon için daha fazla turist getirebilmek amacıyla bünyelerinde İran bölümleri kurmaya başladı. Nevruz’un da etkisiyle yalnızca mart ayında Antalya’yı tercih eden İranlıların sayısı 8 bin 755’i buldu.
Geçen yılın ilk üç ayına oranla İranlı turistteki artış yüzde 68 olarak açıklandı. Ancak ‘uçağa çarşaflı binip Antalya Havalimanı’na mini etekle inenler’ gibi özel hayatlarına ilişkin haberler yüzünden, Tahran’ın direkt uçuş yasağı koymasıyla başta İstanbul ve Isparta olmak üzere başka şehirler üzerinden Antalya’ya gelen İranlıların sayısının çok daha fazla olduğu belirtildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, 2008 yılında Antalya’ya gelen İranlıların sayısı 28 bin kişi görünürken, başka şehirlerden gelenlerle gerçek rakamın 100 binin üzerinde olduğunu söyledi. Müdür Acar, bu sezon İran’dan gelecek turist sayısının yine patlama yapacağını iddia etti.

Direkt uçuş artmalı

Ölü sezon olarak tabir edilen kış aylarında otelleri İranlıların doldurduğunu vurgulayan İbrahim Acar, turizmcilerin bunu değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Daha fazla tarifeli direkt uçuş ve kokartlı rehber gerektiğini vurgulayan Acar, turizmcilerin gelişen İran pazarı için ayrı bir masa açıp tanıtıma yönelmelerini istedi.
Türkiye’ye gelen İranlıların ekonomik gücünün iyi olduğuna dikkat çeken Acar, “Tahtalı Dağı zirvesine gittiğimde de, alışveriş merkezlerinde de İranlıları görüyorum. Tarihi mekanlarımızı gezen turist istatistik raporlarında da bu dönem İranlılar başı çekiyor” diye konuştu. Nevruz kutlamalarının yapıldığı Mart ayı başında kurdukları İran bölümüyle 1500 turist çektiklerini belirten Pamfilya Tur Genel Koordinatörü Bekir Bülend Özsoy, İran operasyonunu ilk kez 12 aya yayarak sezon sonuna kadar İstanbul ve Antalya’ya 5 bin turist daha getirmeyi hedeflediklerini söyledi.  Özsoy, “Gelenlerin hayat standardı iyi ve tatillerinde iyi harcama yapıyorlar” diye konuştu. (dha)

Para harcamayı seviyorlar
Dünyayı saran ekonomik krizle birlikte paket satış fiyatı düşen herşey dahil sistemli Antalya’daki otellere gelen tatilciler arasında, en fazla İranlılar esnaftan ve alışveriş merkezlerinden alışveriş yapıp kültür seyahatlerine katılıyor. Herşey dahil sistemli beş yıldızlı otellere kapanmayıp sürekli turlara katılmaları, turizm acentelerinin de dikkatini İran’a yöneltiyor.

Eğlenceye düşkünler

Kısa kollu tişört ve şortlarla gezip, mayo ve bikinileriyle havuzlara giren İranlılar, eğlence hayatını da seviyor. Gündüzlerini en çok su parklarında geçiren İranlılar, her türlü aktiviteye de rahatlıkla katılıyor. Ülkelerinde özledikleri yaşam tarzını bulabildikleri için Antalya ile İstanbul’u tercih eden İranlılar, daha çok turist gönderen başka milletlerden daha fazla alışveriş yapıp döviz bırakıyor.