Turizme Esenboğa dopingi

Gelecek yıl sonunda devreye girmesi planlanan Esenboğa Havalimanı'nın yeni terminal binası Ankaralı müteahhitlerin turizm yatırım hevesini artırdı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

ANTALYA - Gelecek yıl sonunda devreye girmesi planlanan Esenboğa Havalimanı'nın yeni terminal binası Ankaralı müteahhitlerin turizm yatırım hevesini artırdı. Antalya'da çok sayıda turizm tesisi kuran Ankaralı müteahhitler, yeni havalimanı terminalinin devreye girmesiyle turistik cazibesi artacak Ankara'da otel ve kongre merkezi açmak için yarışa girdi.
Aralarında ünlü Ankaralı inşaat ve müteahhitlik şirketleri Limak, Çeçen Holding, Nurol, Gülsan ile aynı zamanda Fenerbahçe taraftarlığıyla tanınan Nihat Özbağ gibi işadamları bulunurken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin de ortak bir girişimle, Türkiye Şeker Fabrikaları'nın yerinde fuar alanı ve kongre merkezi kurmaya hazırlandığı belirtiliyor. Ankara'da iki yıl içinde 32 turizm belgeli tesisin devreye girmesi planlanırken şehir 29 bin 447 yeni yatağa kavuşacak. Yeni terminal binasının Ekim 2006'da devreye girmesiyle ise Ankara yılda 4 milyon yeni yolcuya kavuşacak.
Edindiğimiz bilgiye göre, Nurol İnşaat Ankara Sheraton Otel'in yanında kongre merkezi ve yine otelden oluşan bir kompleks kuruyor, Antalya'da IC Hotels adı altında otelleri bulunan Çeçen Holding de Ankara'da yeni bir otel açma planları yapıyor. Antalya'da otelleri bulunan yatırımcıların yanı sıra Ankara'da yoğun iş trafiği olan işadamları da yeni otel arayışında. Genellikle misafirlerini başka bir otelde ağırlayan işadamları kendi otellerini açarak bu sorunun da üstesinden geliyor. Butik otel tarzında ya da dört yıldızlı olan bu oteller hizmet kalitesiyle dikkat çekiyor. Aker İnşaat'a ait Gordion Otel bu örnekler arasında gösteriliyor.
Turizm sektöründe Antalya'da 'rüştünü ispat eden' Ankaralı inşaatçıların artık Ankara'da yatırıma yöneldiğini belirten Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, özellikle küçük butik oteller ve kongre merkezi yatırımlarının gözde olduğuna dikkat çekti. Ankara'nın turizmde istenen seviye ulaşamamasında havalimanı kapasitesinin yetersiz olmasının önemine değinen Aydın, "Ekim 2006'da Esenboğa Havalimanı'nın kapasitesi büyüyecek. Bu sayede yurtdışı uçuşları artacak. Bu da hem Ankara'daki kongre ve konferans sayısının hem de Anadolu turlarının artmasını sağlayacak" dedi. Ankara'da 123 adet turizm belgeli, 145 adet de belediye belgeli turizm işletmesi olduğunu, beş yıldızlı otel olarak 8, dört yıldızlı kategorisinde ise 20 otelin faaliyet gösterdiğini anlatan Seçim Aydın, şu açıklamayı yaptı:
32 yeni işletme açılacak
"Önümüzdeki iki yıl içerisinde ise başkentte 32 adet daha turizm belgeli işletme hizmete girecek. Ankara'nın turizm sektöründeki bu büyümesi sayesinde rakip ülkelerden kongreleri çekmeyi planlıyoruz. Ama bu hedef nedeniyle İstanbul'la rekabet halinde değiliz."
Aydın, yeni terminal binasının devreye girmesi ve yatak kapasitesinin artmasıyla Ankara ve diğer şehirlere yönelik turların da artacağını dile getirdi. Hotel Ramada Ankara Yönetim Kurulu üyesi İsmet Türker ise "Kongre turizminde tam anlamıyla 'patlama' bekliyoruz. Kültür turizmi yapılan Anadolu turları da oldukça artacak. Anadolu turlarında iç pazarla sınırlı kalıyorduk. Artık yabancıların sayısı da çoğalacaktır" diye konuştu.