Turizme Formula 1 dopingi

Ağustos ayının 19-21'inde Türkiye'de yapılacak olan Formula 1 nedeniyle İstanbul'daki beş yıldızlı otellerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Futboldan sonra dünyadaki en popüler sporlar arasındaki Formula yarışı sayesinde İstanbul'a gelecek olan turistler esnafın yüzünü güldürecek.
Haber: BENGİ TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Ağustos ayının 19-21'inde Türkiye'de yapılacak olan Formula 1 nedeniyle İstanbul'daki beş yıldızlı otellerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Futboldan sonra dünyadaki en popüler sporlar arasındaki Formula yarışı sayesinde İstanbul'a gelecek olan turistler esnafın yüzünü güldürecek. Yüzde 80'i tamamlanan Tepeören'deki İstanbul otodrom pisti Formula 1'i ağırlamakla kalmayıp, daha sonra Deutsche Tourenwagen Masters ve super racing weekend, carting, moto GP gibi diğer uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak.
İlk kez bu yıl İstanbul'da düzenlenecek olan Formula 1'e 40 bini yabancı olmak üzere 175 bin ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Dünya istatistiklerine göre ise Formula 1'in ziyaretçilerinin yüzde 77'si yabancı ülkelerden geliyor. İstanbul otodrom pistinin işletmecisi Motor Sporları ve Organizasyon yetkilileri, 80 milyon avro yatırım yapılan pistin, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine önemli katkıda bulunacağını vurguluyor.
'Yer yıl 150 milyon dolar gelir'
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) eski başkanlarından Ali Güreli, Ferrari takımı ve Formula 1'in yıldızı Michael Schumacher'in kendi belirledikleri otellerde kalacağını söyledi. Formula 1 yarışları için bu yılın deneme yılı olduğunu belirten Güreli, "İstanbul'da 50 bin yatak var. Beş yıldızlı otellerde kapı fiyatları 300-800 dolar arasında. En azından 26 bin odanın dolacağını düşünüyorum. Her yıl 100-150 milyon dolarlık bir gelir bırakacağını tahmin ediyorum. Burada sadece Formula değil motor sporları da pazarlanacak. İstanbul'da üst düzey yöneticilere otomobil tanıtımı yapılacak. Dünya basınından 500-1000 gazeteci bekliyoruz. İstanbul'un Asya tarafına ve güney kıyılarına yeni otel yatırımları gündeme gelebilir" diye konuştu.
Henüz pisti tamamlanmamış olmasına rağmen Türkiye'nin ilk Formula 1 yarışına ilginin yoğun olduğunu belirten Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş. yetkilileri, Biletix üzerinden her iki dakikada bir bilet satıldığını dile getirerek, "Üç günlük kombine bilet fiyatları 80-350 avro arasında. Engelliler için indirimli ve ücretsize varan bilet imkânları sunacağız. Formula 1'in dünya televizyonlarında 2 milyar izleyicisi var. Formula 1'e gelecek her turistin konaklama ve ulaşım harcamalarıyla ortalama 325 dolarlık bir gelir bırakmasını bekliyoruz. Formula 1 Türkiye'yi bir cazibe merkezi olarak görüyor.
37 metrelik VIP kuleleri var
F-1 İstanbul otodrom pisti içinde iki adet 7 katlı, 37 metre yüksekliğinde VIP kuleleri, 25 bin kişilik ana tribün, 50 kişi kapasiteli geçici tribünler, 50 bin kişilik doğal tribünler, VIP locaları yer alıyor. Çok eğimli ve saat yönünün tersine ilerleyen bir yapısı olan İstanbul otodrom pistinde parkurların zorlu olacağını ve bu nedenle yarışseverlerin heyecanlı anlar yaşayacaklarını ifade eden yetkililer, "Dünya jet sosyetesi buraya gelecek. Büyük organizasyonlar, konserler yapılacak. Bu organizasyon sayesinde yat sektörü, otomotiv sektörü, özel havayolları da canlılık yaşayacak. Yarattığı ekonomik hareket sadece o sporla ilgili dernekler ve sporcuları değil ülkenin genel ekonomisine faydalı olacak" açıklamasını yaptı.
Formula 1, SIA Dünya Otomobil Sporları tarafından açıklanan 2005 Formula 1 dünya şampiyonası takvimine göre martta Avustralya Grand Prix'siyle başlayacak ve 19 ülkede düzenlendikten sonra ekim ayında Çin Grand Prix'si ile sona erecek. Türkiye yarış takviminde 14'üncü sırada yer alıyor.