Turizme İran darbesi

Turizme İran darbesi
Turizme İran darbesi
Tahran yönetimi, Türk turizmini olumsuz yönde etkileyecek iki kısıtlamaya imza attı


İran, bir taraftan dış turizm reklâmlarını yasaklarken diğer taraftan yurtdışına çıkacak vatandaşlara ucuz döviz ödemeyi durdurdu. İlk altı ayda yüzde 40 azalan İranlı turist sayısının bu kararın ardıdnan daha da düşmesi bekleniyor. İran Kültür ve İslami İrşat Bakanlığı, dış seyahatlerle ilgili açık hava reklamlarının yasaklandığını açıkladı ve şehir içindeki tüm billboardlardan bu tip reklamların kaldırılacağını duyurdu. Kurum, iç turizmi canlandırmak için böyle karar alındığını açıklarken dini amaçlı dış turizmin yasak kapsamına alınmadığı belirtildi.

İran'daki dış turizm reklâmlarında ağırlıklı olarak Türkiye ile ilgili tanıtım ve kampanyalar yer alıyor.

Diğer taraftan İran, yurtdışına çıkan turistler için serbest piyasadan yaklaşık yüzde 40 daha ucuz olarak verdiği dövizi kesme kararı aldı. İran, yurtdışına çıkan vatandaşlarına, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu kısa mesafeler için kişi başına 400 dolar, uzun mesafeler için 1000 dolar ucuz döviz veriyordu.

YÜZDE 39 DÜŞMÜŞTÜ

Son yıllarda Türkiye turizminde önemli bir pay almaya başlayan İranı turist sayısında bu yıl şok bir düşüş yaşandı. Geçen yılın ilk yarısında 915 bin İranlı gelirken, bu yıl ilk altı ayda İranlı turist sayısı yüzde 39.6 düşüşle 552 bine geriledi.

Turizmciler, İran'da mart ayında yapılan devalüasyon ve Tahran yönetiminin Türkiye sahillerine gidenlere zorluk çıkartması gibi sebeplerle
turist sayısında cidi bir düşüş yaşandığını ifade ediyorlar.

TUROFED Başkanı Osman Ayık, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İran'dan Türkiye'nin kıyı bölgelerine uçuşların zorlaştırılması sonucu Antalya'ya gelen İranlı turist sayısı yüzde 46 azaldığını, İstanbul 'a gelenlerin sayısının ise artış gösterdiğini söylemişti.

Seatravel Genel Müdürü Azade Dochi da İran'da mart ayına kadar 1 dolar 1200 tümen iken martta yapılan devalüasyonla 1 doların 1900 tümene çıktığını belirterek," ayrıca üç ay önce devlet, devlet kurundan verdiği 1000 doları da 400 dolara indirdi. Avrupalı Türkiye'de 60 dolara kalıyor, İranlı'dan 150 dolar isteniyor. Bunlar üstüste gelince İranlı turist sayısı düştü" dedi. (dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109544310954432

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Turizm bizde de kısıtlansın - ellialti

  Ülkede turizm başladı başlıyalı her şey turizme endekslendi, memlekette konu mankeni gib dolaşmaya başladık. Yaşayacak alan kalmadı, ailecek ucuz bir deniz tatili bize bir hayal oldu. Turizm gelirleri dedikleri de eğer bir otelde çalışan olarak iş bulduysak aldığımız asgari ücretler artı tip. Malın büyüğünü uluslararsı çalışan tur şirketleri yutuyor. Bize kalansa sahili vatandaşına kapatılmış denizler, çarpık kentleşme, ekolojik tahribat, pahalılık, insanlık dışı çalışma ve barınma koşulları. Türkiye turiste güzel.

  AKP'NİN TUTARSIZLIKLARININ CEREMESİ - Sedat Gürsel

  Başbakanın aklına eser İsrail'e laf çakar, zengin turistlerin ayağını keser, İran ile dalaşır İran'ın turist göndermesine engel olur. Ceremesini turizmciler çeker, Recep Bey paraya sıkışırsa gider S. Arabistan Kralı'ndan para alır, olan batan, sıkışan turizmciye olur.