Turizme sahte içki gölgesi

Turistik tesislerde sahte içki satıldığına ilişkin açıklamaları turizmcilerin tepkisini çeken Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin Bodrum'daki işletmesinde, iki yıl üst üste sahte ve...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Turistik tesislerde sahte içki satıldığına ilişkin açıklamaları turizmcilerin tepkisini çeken Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin Bodrum'daki işletmesinde, iki yıl üst üste sahte ve kaçak içki ele geçirildiği ileri sürüldü. Turizmciler "Tamince önce kendisine baksın" diyerek açıklamalarına tepki gösterdi.
Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin, dün basında çıkan açıklamalarında, içkide yüksek ÖTV oranlarından yakınıp, "Herşey dahil sisteminin uygulandığı otellerin yüzde 90'ı, katkı maddesi koyup müşteriye sahte içki içiriyor" sözleri ortalığı karıştırdı.
Eleştiri oklarını üzerine çeken Tamince'nin, 2001 yılında Bodrum Torba'da hizmete giren beş yıldızlı Rixos Oteli'nin depolarında ve barında, jandarmanın 2003 yılının ağustos ayında yaptığı baskında 245 şişe sahte rakı, 2004 yılının mayıs ayında yine jandarma tarafından yapılan baskında da 786 şişe kaçak bandrolsüz viski ve şarap ele geçirildiği kaydedildi. Bodrum Gümrük Müdürlüğü ile Tekel Müdürlüğü'nün yaptığı incelemeler sonunda rakıların sahte, diğer içkilerin bandrolsüz ve kaçak olduğu iddiasıyla otelin satın alma müdürü Ali Rıza Aslanalp hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. Aslanalp'in, Bodrum Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'gümrük ve tekel kaçakçılığı, piyasaya sahte rakı sürüp halk sağlığını tehdit etmek' suçlamasıyla yargılamasına devam ediliyor.
'Tesisler denetleniyor'
Bodrum'da 350 üyesi bulunan Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Fettah Tamince'nin açıklamalarının hayal ürünü ve büyük talihsizlik olduğunu söyledi. Halil Özyurt, "Tamince'nin verdiği rakamlar gerçekten bu kadar yüksekse, Bodrum'da şu anda facia yaşanması gerekirdi.
Üyelerimizin hiçbirinden veya herhangi bir turistten şu ana kadar kaçak içki ve benzeri ürünlerle ilgili şikâyet gelmediği gibi yasal işlem de yapılmamıştır. Otellerimiz güvenlik ve sağlık görevlilerince sürekli denetleniyor. Tamince, Bodrum'da sahte içki veya katkılı içki sattığını bildiği otel varsa söylesin, yasal işlemleri hemen başlatalım" diye konuştu.
'Biliyorsa açıklasın'
Bodrum Dedeman Otel Genel Müdürü Semih Gönç de 28 yıldır bu sektörde olduğunu, zaman zaman turizmcilerin abartılı açıklamalarda bulunduğunu hatırladığını belirterek şunları söyledi: "Ancak böylesini ne duydum ne gördüm. Hem kendi otelinizde kaçak içki, sahte rakı yakalanacak, hem de namusuyla, bile bile zarara girerek turizm sektörüne hizmet etmeye çalışan dürüst turizmciye çamur atacaksınız. Bunu kim yapıyorsa, Fettah Tamince ismini açıklamak durumunda. Bu sektör son yılların en iyi çağını yaşarken bu açıklamalar talihsizliktir, sektöre bilerek veya bilmeyerek kötülük yapılmıştır."
Bodrum Rixos Otel ile komşu olarak turizm faaliyeti yürüten ve 'her şey dahil' turizmi yapan beş yıldızlı Blue Dream Tatil Köyü'nün genel müdürü Mevlüt Kaplan da, Tamince'nin açıklamalarının kabul edilemeyeceğini söyledi. Kaplan, "Turistik tesislerin neredeyse tamamının katkılı içki içirdiğini söyleyen Tamince'nin açıklamalarının doğru olduğunu düşünürsek, mutlaka her yıl birkaç turistin içkiden ölmesi gerekirdi. Oysa şimdiye kadar içkiden rahatsız olan tek bir turist bile yok. Tesisimize içki alırken Tekel'den, faturalı ve bandrollü olarak alıyoruz. Ayrıca Bodrum Sağlık Grup Başkanlığı da sık sık kontrollerini yapıyor, bu konuda Bodrum otellerinde bir sıkıntı yaşandığını duymadık, ama Rixos Otel'de kaçak içki ve sahte rakı bulunduğunu biliyoruz" dedi.
'Alınganlık yapmasınlar'
Bodrum Sağlık Grup Başkanı Dr. Erhan Kaya da son beş yılda sahte rakı veya sahte içkiden rahatsız olan ya da hayatını kaybeden turist olmadığını belirtirken, Bodrum Rixos Otel Genel Müdürü Ahmet Çolakoğlu ise tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, Bodrumlu turizmcilerin alınganlık yapmaması gerektiğini söyledi. Çolakoğlu, "Sayın Tamince'nin, Antalya'daki tesisleri düşünerek açıklama yaptığına inanıyorum. Bizim otelde jandarmanın yakaladığı rakı ve içkilerle ilgili olarak da şu anda yargılama süreci devam ediyor. Bizde ele geçirilen içkilerin faturalarını ve belgelerini mahkemeye ilettik, yasal sonucu bekliyoruz. Kaçak içkilerin tesisimize nasıl girdiğini biz de bilmiyoruz. Bunu da araştırıyoruz" diye konuştu.
Tamince ne demişti?
Fettah Tamince, fırtına koparan röportajında şöyle demişti: "Zengin turist neden gelmiyor? Yüzde 700'e varan ÖTV var. Bu yüzden otellerin yüzde 90'ı turiste sahte içki içiriyor. Otellerin yüzde 90'ı içkinin içerisine farklı katkı maddesi koyuyor, müşteriye içiriyor. Çünkü baş edemiyor. Ben size bir örnek vereyim. Benim otelimde bir şampanya için müşteriye hesap geliyor, 900 avro. O şampanya Paris'te 400 avro, Londra ve Münih'te de 400 avro. Şimdi bir taraftan odayı Münih'in beşte birine satacağım, şampanyayı da Londra'nın iki katına satacağım.
Adam diyor ki, 'Siz yolacak kaz arıyorsunuz, buldunuz beni. Bir daha gelmem kardeşim, al 900 avronu. Anlatamıyorsunuz ki bunun maliyeti 750 avrodur."
Fettah Tamince: Abartmış olabilirim
Turizmde her şey dahil sistemini eleştiren ve 'Her şey dahilci otellerin yüzde 90'ı içkinin içine farklı maddeler koyuyor' diyen Rixos Otelleri'nin patronu Fettah Tamince, sözlerine tepki gösterenlere, "Ne hükümeti vurmak istedim, ne turizmciyi. Kimse kusura bakmasın ama bunları da söylemek zorundayız" dedi. Tamince, otellerin yüzde 90'ının içkiye katkı maddesi koyduğunu söylerken rakamı abartmış olabileceğini belirtti.
Fettah Tamince, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi'ndeki konuşması sırasında gazeteci bulunmadığını, konuştuklarının gazeteye nasıl ulaştığını da bilmediğini belirtti. Tamince, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Herhalde biri konuşmamı uçurmuş. Bana '2015'te Türk turizminin vizyonu ne olur?' diye sordular, ben de çıkıp konuştum. 'Çuvaldızı kendimize batıralım' dedim. Las Vegas, Dubai örneği verdim. İçki konusunda söylediklerim doğrudur. Bugün hangi barmene sorarsanız, içkiye katkı maddesi konulduğunu söyler. Ha, yüzde 90'ı bunu yapıyor derken abartmış olabilirim. Hadi, yüzde 9 diyelim."