'Türk-Amerikan işbirliği' ödülü bu yıl Coca-Cola'ya

'Türk-Amerikan işbirliği' ödülü bu yıl Coca-Cola'ya
'Türk-Amerikan işbirliği' ödülü bu yıl Coca-Cola'ya

Amerikan Türk Cemiyeti Başkanı Murat Köprülü, ortaklığın başarılı bir örnek olduğunu söyledi.

Amerikan Türk Cemiyeti tarafından, 60 yıldır verilen 'Kurumsal Ortaklık Ödülü' bu yıl, Coca-Cola ve Anadolu Grubu işbirliğine verilecek

İSTANBUL - Amerikan ve Türk şirketlerinin başarılı işbirliğini simgeleyen ‘Kurumsal Ortaklık Ödülü’, bu yıl Coca-Cola’ya verilecek. 28 Mayıs’ta New York Pierre Otel’de düzenlenecek gala yemeğinde ödül, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent ile Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’a takdim edilecek. Amerikan Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright ile Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’un hamiliğinde düzenlenecek gecede Atlantic Record’un kurucusu Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün de Onursal Başkan olarak yer alacak. 

İlişkiler Obama’yla gelişti

Amerika ile Türkiye ilişkileri üzerine kurulu, Amerika’nın kâr amacı gütmeyen en eski organizasyonu olarak 60’ıncı yılını kutlayan Amerikan Türk Cemiyeti’nin Başkanı Murat Köprülü, Coca-Cola ile Anadolu Grubu’nun her yıl daha da gelişen başarılı ortaklığının; ortak değerler ve şeffaf yönetim anlayışıyla sürdürülebilir gelişmeye duyulan sorumluluk üzerine kurulu olması, ticari ve ekonomik alanlarda uzun bir geçmişe sahip Türk Amerikan ilişkileri açısından başarılı bir örnek oluşturması nedeniyle ödüle layık görüldüklerini açıkladı. Köprülü, ABD Başkanı Obama’nın kısa bir süre önce Türkiye’ye yaptığı ziyaretle gelişme gösteren Türk-Amerikan ilişkilerinde uzun yıllardır süregelen başarılı işbirliğinin Muhtar Kent ve Tuncay Özilhan’ın iş birliklerinde ön plana çıkmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi.
İki ülke arasındaki ticari, ekonomik, siyasi ve kültürel bağların geliştirilmesi amacıyla 1949 yılından beri faaliyet gösteren Amerikan Türk Cemiyeti’nin her yıl organize ettiği gala yemeği, Amerikan ve Türk şirketlerinin başarılı işbirliklerini kutluyor. Geçtiğimiz yıllarda, bu işbirliklerinde Ford Motor ile Koç Holding, Citi Bank ile Sabancı Holding ve GE ile Doğuş Holding’in kurumsal işbirlikleri ödüllendirilmişti.
2009 yılı gala yemeğine Amerikan ve Türk iş dünyasından 300’ün üzerinde üst düzey yöneticinin yanı sıra Amerikan ve Türk hükümetlerinin önde gelen temsilcileriyle akademisyenler, medya mensupları ve sanat  dünyasının seçkin isimleri katılacak. Gala yemeğinden elde edilecek gelir, Amerikan Türk Cemiyeti’nin eğitim ve kültür faaliyetlerinde kullanılacak. (Radikal)