Türk bankaları Suriye yolcusu

Türk bankaları Suriye yolcusu
Türk bankaları Suriye yolcusu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Bedr ile bir araya geldi. FOTO RAF: ZEYNEP YÜCETAŞ / AA

ŞAM - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ve Suriye arasındaki ekonomik potansiyeli gerçekleştirmek için bir veya birden fazla finansal kuruluşun buna aracılık yapması gerektiğini belirterek, “Türk bankacılık sektörü son yıllarda çok büyük ilerlemeler kaydetti. Bu deneyimi kardeş ülke Suriye ile paylaşmaya hazırız” dedi. Mehmet Şimşek ve Suriye Maliye Bakanı Muhammed El Hüseyin, Şam’da, Maliye Bakanlığı toplantı salonunda, Türk ve Suriyeli bankacılarla bir araya geldi.
Ziraat Bankası Dış İlişkiler Daire Başkanı Ertan Altıkulaç, Kuveyt Türk Yurtdışı Organizasyon ve Yatırımcı İlişkileri Müdürü Ahmet Biçer, Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge de Suriye’de banka kurma planlarını açıkladı.

Deneyimler paylaşılacak
Bakan Şimşek, konuşmasında, Suriye-Türkiye ilişkilerinin son dönemde büyük aşama kaydettiğini, bunu üst düzeye çıkarmak için önemli bir sürecin başında olunduğunu söyledi. Şimşek, “Ekonomik alanda iki ülke arasındaki mevcut potansiyeli gerçekleştirmek için mutlaka bir veya birden fazla finansal kuruluşun, bu ticarete ve ekonomik faaliyetlere aracılık yapması lazım” dedi. Türk bankacılık sektörünün son yıllarda gerek teknolojik altyapısı gerek ürün yelpazesi ve gerekse risk yönetimi gibi hususlarda çok büyük ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:
“Sonradan Türkiye’de ortaklık kuran birçok Avrupa bankasına da bu deneyimlerini paylaştı. Birçok yabancı bankacı bana geldiği zaman, (sizin sistem çok ileri, buradan çok şey öğrendik) dediler. Bu deneyimi kardeş ülke Suriye ile de paylaşmaya hazırız. 2001 krizinden çok büyük dersler çıkardık ve sistem kendisini ciddi şekilde yeniledi. Teknolojimiz çok iyi.” (aa)