Türk bankaları yurtdışından ortak banka satın alacak

Türk bankaları yurtdışından ortak banka satın alacak
Türk bankaları yurtdışından ortak banka satın alacak

Can Akın Çağlar, Şu anda ulusla-rarası danışmanlık şirketlerinin portföyünde aşağı yukarı 10 tane görüşmeye açık portföy (banka) var dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü 'Türk bankacılığı olarak yurtdışında ortaklaşa banka satın almayı planlıyoruz' dedi

ANKARA - Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası’nın şu anda 2015 yılını planlamaya başladığını söyledi. Özellikle yakın coğrafyaya açılma planlarından bahseden Çağlar, Türk bankacılığı olarak yurtdışında ortaklaşa bir banka satın almayı planladıklarını açıkladı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Başbakan Yunanistan’a gittiğinde birçok işadamı ile görüştüğünü ifade ederek, “Orada uluslararası danışmanlık şirketlerden bir tanesi buralarda çok satılmak istenen banka var. Hikâye oradan çıktı. Aslında hatta bunların 5-6 tanesinin finansalları denir ona görelim dedik bize birkaç tanesinin bayağı detaylı finansalı ile beraber çıkardılar getirdiler. Daha sonra dediler ki, ‘Sadece Yunanistan’da değil, Balkan coğrafyasında da bu tarz bankalar var düşünür müsünüz?’, şu anda ellerindeki portföy anlamında bize ifade ettikleri aşağı yukarı 10 tane görüşmeye açık portföy var” dedi.

Büyüme hedefimiz yok
Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar dün gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi.
Ziraat Bankası’nın Türkiye ’de rekabet anlamında belli bir yerde olduğunu, belli bir pazar payında olduğunu söyleyen Çağlar, bundan çok daha fazla pazar payı alalım çabası içinde olmadıklarını kaydetti. Çağlar, bundan sonraki süreçte pazar payı oluşturulması gerektiğinde yakın coğrafyada bir pazar payı oluşturma çabasında olduklarını açıkladı.

Suriye Irak potansiyel
Çağlar, “Niye bugüne kadar Türk bankacılığı dışarıya çok açılmadı. Çünkü artık kar marjları daralmaya başladı. Dolayısıyla o marjların daraldığı ortamda sizin artık Türkiye’deki pazar payınızı büyütmenizin maliyeti çok daha yukarılarda o yüzden daha yüksek marjların olduğu yerlerde pozisyon almak lazım” şeklinde konuştu. Hiç işlenmemiş yerlerde örneğin Irak’ta ciddi bankacılık potansiyeli olduğunu kaydeden Çağlar, Suriye’nin de bu kapsamda olduğunu dile getirdi. Çağlar, bir müddet sonra Türk bankacılığının da artık Türkiye’deki toplam gelirlerinin önemli bir kısmının belki dış coğrafyadan elde edebilecek stratejiye gelecek ya da yapılanmaya başlayabileceğini kaydetti.
Çağlar bankanın özelleştirilmesine ilişkin de, “2011’de özelleştirme şu an bizim kendi içimizde konuştuğumuz konu değil. Bu tamamen patronlarımızın alacağı karar bizle alakalı değil” diye konuştu.
Küresel krizden Türkiye’nin dış ticaret yönetiyle etkileneceğini de vurgulayan Çağlar, “Ama Türkiye’nin şöyle bir avantajı var, 73 milyon nüfus, tüketim eğilimi yüksek nüfus ve her şeye ihtiyaç duyan bir nüfus olduğu için biz kendi iç dinamiklerimizi büyümemizi istihdamımızı yatırımlarımızı da sürdürebiliriz ayrışmaya başladığımızın temel göstergeleri çok ciddi yatırım talepleri geliyor. Önceden kredi talepleri genelde ticari kredi talepleri şeklinde olurdu, bir yıllık vadeli 18 ay vadeli olurdu şimdi genelde beş yıl vadeli 10 yıl vadeli yatırım kredileri geliyor, bu Türkiye’de önümüzdeki dönemde iş ve aş olma söyleminin öncü göstergesi bir anlamda. Onun ötesinde tüketim eğilimi yüksek, yeni bir ürün çıktığı zaman ya da yeni bir finansal imkan sağladığınız zaman 44 milyon TL haftada kredi kullandırıyoruz binlerce insan kredi kullanıyor.” (anka)

Şubedeki ekranları kullanıp sınav yapacak, 1250 personel alacak
Bu yıl 1500 kişiyi işe aldıklarını, eylül veya ekim ayında bin 250 kişiyi daha işe alacaklarını söyleyen Çağlar, bin kişinin memur, diğerlerinin bankacılık okulu, müfettişlikle ilgili departmanlar için alınacağını kaydetti. Çağlar, bankanın KPSS şartını kaldırarak, şubelerinde personelin çalıştığı ekranda sınava girilen ve sınavdan 10 dakika sonra sonuçların öğrenildiği, 70 ve üzeri puan alanların mülakata çağrıldığı söyledi.
Yeni sınav sisteminin fırsat eşitliği sağladığını, birçok şubede uygulanan sistemle Erzurum’da, Van’da yaşayan kişilerin başka şehre gitme, otel, yol parası vs gibi maliyetler olmadan sınava girebildiklerini dile getirdi.
Bu sınavın daha ileri bir aşamasını uygulamak istediklerini de kaydeden Çağlar, “ internet üzerinden sınav yapmak için çalışma yürüttüklerini” söyledi. Çağlar, çalışmalar sonuçlanınca bankanın eleman sınavlarını internet üzerinden yapacağını, belli puan üzerindekileri yine kendi sistemlerine davet edeceklerini anlattı. Çağlar, bunun Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi.
Can Akın Çağlar, 2003’te yükselme sınavı yaptıklarını, birkaç sınav merkezi oluşturduklarını, sınavın maliyetinin bugünkü rakamlarla 4.5 milyon lira olduğunu belirterek, bugünkü sistemin, donanım, yazılım vs dahil 247 bin liraya mal olduğunu anlattı.

‘Emekli düşük para alır’
Emekli maaşlarına promosyon konusunda ise Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar şunları söyledi: “Emeklilere promosyon hikâyesi çok yüksek beklenti oluşturdu. Bir maaş diye yola çıkılarak oluşturulan beklenti çalışanlara bile bu kadar yüksek değil. Sektörde aşağı yukarı yüzde 13’ler civarında bir ortalaması var Yani banka (maaş müşterisine) maaşının yüzde 13’ünü bir yılda ancak veriyor... Ancak çalışana göre emekliden elde edeceğiniz verim çok farklı.”  

650 TL alıyorlar
Can Akın Çağlar, emekli sandığı emeklilerine bin 500 civarında SSK emeklilerine 650 civarında rakamlar yattığı, maaşın yattığı günde insanların bu paranın tamamını çektiğini kaydetti. Emeklinin çalışan kadar konut almadığını, EFT, havale yapmadığını kaydeden Çağlar, bunlara bakıldığında çalışanlara verilen kadar promosyonun çıkmasının çok mümkün olmadığını dile getirdi.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  KPSS

  ,

  Van

  ,

  Irak

  ,

  Türkiye

  ,

  Yunanistan

  ,

  Ankara