Türk bankalarına Fransız ilgisi

Dünyanın en büyük finans sektörü buluşmalarından biri olarak kabul edilen Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği'nin (EFMA) Paris buluşmasından, Türkiye'ye övgü çıktı.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

PARİS - Dünyanın en büyük finans sektörü buluşmalarından biri olarak kabul edilen Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği'nin (EFMA) Paris buluşmasından, Türkiye'ye övgü çıktı. 'Kartlı Ödeme Sistemleri Konferansı' kapsamında gerçekleştirilen Türkiye'ye özel yemekli gecede, Türk bankalarının geliştirdiği taksit, ödül puan gibi başarılı uygulamaları takdir edildi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, dünyanın önde gelen bankaların yöneticilerine Türk bankaları tarafından geliştirilen farklı çözümlerle 'chip&pin' uygulamasında gelinen noktayı anlattı. Gece sonunda sorularımızı yanıtlayan EFMA Genel Sekreteri Patrick Desmares, şunları söyledi:
'Şimdilik rakibiniz yok'
"Türkiye'de o kadar güzel ürünler ve programlar var ki, Avrupa'da birçok ülke bu ürünleri ve özellikleri kullanmaya, kopyalamaya başladı. Dolayısıyla Türkiye'nin böyle bir geceye konu olma hakkı elde ettiğini düşünüyoruz. Şu anda ürün yaratıcılığı özellikleriyle bunu hak eden başka bir ülke aklıma gelmiyor. İlk defa bir ülkenin tema olarak seçildiği bir yemek düşünüldü. Bu yemeği gören Portekiz, Yunanistan gibi ülkeler 'Seneye de bizim için böyle bir yemek yapın' demeye başladı."
Türkiye'de uygulanan puan sisteminin İtalya'daki bankalar tarafından uygulandığını ve yaygınlaştığını belirten Desmares, "İtalya'da bulunan Alman bankaları da bu sistemi beğenip uyguluyor. Türk bankalarının puan sistemi, ülkeler arasında zincir gibi yayılan bir sistem haline gelmeye başladı" dedi.
Fransız bankalarının Türk bankalarına olan ilgisine ilişkin bir soruya Desmares, genelde tüm bankaların Türkiye ile ilgili olduklarını ifade ederek, "Fransa'daki tüm bankalar Türkiye'ye ilgi gösteriyor. Ancak şu anda almak için çok fazla alternatif kaldığından emin değilim" yanıtını verdi.
'Unutamadığım ATM anım var'
EFMA'nın genel amacının, finans sektörünü geliştirmek olduğunu ifade eden Desmares, 2 bine yakın markanın yer aldığı bir kuruluş olan EFMA'ya Avrupa'daki büyük bankaların yüzde 80'inin üye olduğuna işaret etti. Desmares, bu üyelerin büyük çoğunluğunun ilgisini genellikle, İngiltere ve benzeri Anglosakson ülkelere yönelttiğini ancak Türkiye gibi hızlı gelişen ülkelerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydederek, "Buradaki esas amacımız, üyelerin sadece büyük ülkelerdeki bankalara değil, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere de gereken önemi vermelerini sağlamak. Burada düzenlediğimiz Türkiye'ye ilişkin yemeğin, buna önemli katkısı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Desmares, Türkiye'ye geçtiğimiz aralık ayında geldiğini anlatarak, "İlk defa hayatımda bir kartı ATM'ye yerleştirdiğimde karşıma (Günaydın bay Desmares) yazısıyla karşılaştım. Bundan çok etkilendim" dedi.
Paris'te Türk şarabı!
Türkiye'deki kartlı ödeme sistemini anlatan bir filmin gösterildiği ve altında EFMA yazılı cami unsurunun bulunduğu slaytın yer aldığı yemekte Emel Sayın ve Mercan Dede'nin parçaları dinletildi. EFMA'nın organize ettiği gecede, davetlilere Lübnanlı aşçının hazırladığı Türk mutfağından bazı yemeklerle Villa Doluca ve Pamukkale Senfoni şarabı ikram edildi.
EFMA'nın, 'Türk gecesi' şeklinde olmasını istediği toplantıya katılan yabancı davetlilere de BKM ve MasterCard, içinde sabun ve kese bulunan hamam tasıyla tuğralı gümüş mektup açacağı hediye etti. Bu arada, yemek boyunca kendi aralarında sürekli tekme tokat kavga eden garsonların bir gösteri grubu çıkması gecenin sürprizi oldu. Grup, Tarkan'ın 'Şımarık' adlı parçasını seslendirdi. MasterCard'a üye bankalar arasında yer alan Akbank, Fortis, Garanti, Ziraat, İş Bankası, Halkbank ve Oyakbank yaptıkları cirolardan dolayı ödüllendirildi. Garanti ayrıca, dokun-geç uygulamasıyla en yenilikçi banka ödülünü aldı.
350-400 bankacı katıldı
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, 'Türkiye'ye bir övgü' konulu toplantıda yaptığı sunumda, Türk kartlı ödeme sektörünün 32 milyon kredi kartı ve 52 milyon banka kartıyla Avrupa'nın üçüncü büyük kart pazarı haline geldiğini hatırlattı. Özinal, Türkiye'nin Avrupa'da chip&pin uygulamasına geçen üçüncü ülke olduğuna da değindi. Chip&pin sistemi kullanımının kredi kartında yüzde 40'a ulaştığına işaret eden Özinal, bu yıl sonunda EMV uyumlu kartların toplam kart içindeki payının yüzde 90'a ulaşmasını öngördüklerini söyledi. Özinal, konferansına 350-400'e yakın bankacının katıldığını belirterek, konferans süresince Türkiye konulu yemeğin sürekli anons edildiğini anlattı.