Türk bankalarına ilgi artıyor

Koç Finansal Hizmetler'in ortağı İtalyan Unicredit Group, AB sürecindeki beklentiler nedeniyle, Türkiye ekonomisine ilişkin görünümün pozitif olduğunu açıkladı.

ANKARA - Koç Finansal Hizmetler'in ortağı İtalyan Unicredit Group, AB sürecindeki beklentiler nedeniyle, Türkiye ekonomisine ilişkin görünümün pozitif olduğunu açıkladı.
Türk bankacılık sektörüne yabancı ilgisinin gittikçe arttığının belirtildiği analizde, bu ilginin, Türk bankalarıyla ortaklık ve satın alma yoluyla gerçekleştiği ifade edildi.
2005'te ortalama faiz oranının yüzde 16 düzeyinde olacağı tahmin edilen analizde, AB ile 3 Ekim'de başlayacak tarama sürecinin de en az altı ile 12 ay sürmesinin beklendiği ifade edildi. Analizde, IMF'nin yeni stand-by anlaşmasını onaylamak için beklediği, sosyal güvenlik, bankacılık ve vergi ile ilgili yapısal reformların çok gecikmeden bitirilip, anlaşmasının şubat ya da mart ayında imzalanacağı da vurgulandı. Kamu borcunun Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYİH) oranının yüzde 55.6'ya, mali açığın da GSYİH'ye oranın yüzde 6.1'e ineceği kaydedildi.