Türk bankalarına ve TT'ye Çin'den para yağıyor

Türk bankalarına ve TT'ye Çin'den para yağıyor
Türk bankalarına ve TT'ye Çin'den para yağıyor

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Akbank?ın imza törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinde üç Türk bankası 100'er, Türk Telekom da 500 milyon dolar Çin Eximbank'ı kredisi için çerçeve anlaşması imzaladı. Türkiye ile Çin arasında yedi ikili anlaşma da imzalandı

PEKİN - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Hu’nun Cumhurbaşkanı Gül’ü resmi karşılama töreninin ardından Halkın Büyük Meclisi’nde yapılan görüşmelere Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı.
Görüşmelerin basına açık bölümünde konuşan Gül, Çin’e resmi ziyarette bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin her bakımdan güzel bir şekilde ilerlediğini ifade eden Gül, ziyareti vesilesiyle ilişkilerin daha ileri noktalara taşınmasını arzu ettiğini söyledi. Türk halkının Çin halkına tarihten gelen sempatisi bulunduğunu dile getiren Gül, “Türk halkının sevgi ve başarı dileklerini iletmek istiyorum” dedi.
Çin Devlet Başkanı Hu da konuşmasında, Gül’ü Çin’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.
“Gül’ün Dışişleri Bakanı iken 2005 yılında Çin’i ziyaret ettiğini ve ülkesinin eski dostu olduğunu” ifade eden Hu, bu ziyaretin de geniş bir iş adamı heyetiyle yapılmasını takdirle karşıladıklarını belirtti.
Hu, “Türkiye ile ilişkileri uzun süredir geliştirmeye önem veriyoruz” dedi. Çin Devlet Başkanı, ülkesinde geçtiğimiz yıl meydana gelen ve onbinlerce kişinin ölümüne neden olan depremin ardından Türkiye’nin verdiği maddi ve manevi desteğe de teşekkür etti. Basına kapalı devam eden heyetler arası görüşmelerin ardından Türkiye ile Çin arasında Gül ve Hu’nun huzurunda yedi ikili anlaşma imzalandı. Devlet Bakanı Çağlayan, Enerji Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Türkiye ve Çin Dışişleri Bakanlıkları Arasında Ortak Çalışma Grubu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Kültür Varlıklarının Korunması, Yasa Dışı Yollardan Yurt Dışına Çıkarılması ve Satılmasının Önlenmesi Anlaşması’na imza attı.
Akbank, Garanti ve İş Bankası  Çin Eximbank’tan 100 milyon dolar tutarında kredi imkânı sağlayan bir çerçeve anlaşması imzaladı. Türk Telekom da 500 milyon  dolara imza attı.
Akbank’tan yapılan açıklamada, bankanın, Çin ile gerçekleştirilen dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullandırılmak üzere Çin Eximbank’tan 100 milyon dolar tutarında kredi imkânı sağlayan bir çerçeve anlaşması imzaladığı hatırlatıldı.
Türk Telekomünikasyon A.Ş.  Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki tedarikçi herhangi bir şirket arasında olası ihracat/ithalat işlemlerinin finansmanı için, Çin Halk Cumhuriyeti Eximbank tarafından şirkete 500 milyon dolara kadar ticari finansman kredisi kullandırılmasına ilişkin Ticari Finansman Kredisi Çerçeve Anlaşması imzalandı. (Radikal)

Gül: Çinli devlet yöneticileri CEO gibi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pekin’de konakladığı Westin Chaoyang Oteli’nde ziyaretini izleyen gazetecilerle sohbet toplantısı yaparak, soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin temelini ekonominin oluşturduğunu belirterek, “Çinli yöneticiler; devlet başkanı da olsa, Komünist Parti’nin genel sekreteri de olsa, vali de olsa herhangi bir şirketin CEO’su gibi. Çin’i böyle anlamak lazım. Bizim buraya geliş amacımız, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkesinden faydalanmak” diye konuştu. Çin’e 1995 yılından bu yana devlet başkanı düzeyindeki ilk ziyaretin gerçekleştirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Çin olağanüstü bir ülke. Dünya içinde ayrı bir dünya gibi” dedi.
Ekonominin bütün alt konularını tek tek ele aldıklarını anlatan Gül, şöyle devam etti: “Ticarette büyük bir dengesizlik var. Bunu açıkça dile getirdim ve bu dengesizliğin kapatılması için yapılması gereken şeyleri saydım. Bu konularda da anlayış gördük. Çin’in dünyanın her tarafında milyarlarca dolarlık yatırımı var. Geçen yıl yurtdışında 90 milyar dolar yatırım yapmışlar. Türkiye’ye yatırımları 60 milyon dolar gibi çok küçük bir miktar. Türkiye’nin Çin’deki yatırımları daha büyük. Açıkçası Çin Türkiye’yi henüz keşfetmemiş durumda. 60 milyon dolarlık yatırımları neden 60 milyar dolar olmasın?” 

Çin’e pişmaniye fabrikası
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, heyetindeki bir Türk işadamının Çin’de pişmaniye fabrikası açacağını öğrendiğini de söyledi. Gül, işadamının, Çin’e yaptığı bir ziyarette muhataplarına pişmaniye getirdiğini, onların beğenisi üzerine de pişmaniye satmaya karar verdiğini belirtti. Gül, işadamının Kayserili olduğunu ifade etti.