'Türk bayraklı banka kalmayacak'

Önümüzdeki dönemde devlet bankası Ziraat dışında Türk bayraklı banka kalmayacağını söyleyen Global Yatırım Holding Başkanı Mehmet Kutman, "Bir bankanın bilançosu hangi ülkede olursa olsun 250- 300 milyar doların altında oldu mu ciddi problem yaratır.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

KUŞADASI - Önümüzdeki dönemde devlet bankası Ziraat dışında Türk bayraklı banka kalmayacağını söyleyen Global Yatırım Holding Başkanı Mehmet Kutman, "Bir bankanın bilançosu hangi ülkede olursa olsun 250- 300 milyar doların altında oldu mu ciddi problem yaratır. Gönül isterdi ki Türk bankaları birleşsin bir dev banka çıksın. Ama olmadı. O olmadığı için de tek tek yabancı bankalara geçecekler" dedi.
Finans sektöründe bilanço büyüklüğünün çok önemli olduğunu bu yüzden önümüzdeki dönem Ziraat dışında Türk bayraklı banka kalmayacağını söyleyen Kutman, şöyle devam etti: "Buna hep Türk bayrağı taşıyacağız diyenler dahil olmak üzere. Kişisel görüşüm İş Bankası'nın ortaklığa gitmesi de çok iyi olur. Bir bankanın bilançosu hangi ülkede olursa olsun 250-300 milyar doların altında oldu mu bu ciddi problem yaratıyor. Türkiye'de gönül isterdi ki bankalar birleşsin bir dev banka çıkartsın. Ama olmadı. O olmadığı için tek tek yabancı bankalara geçecekler. Ya da Akbank'ın yaptığı gibi (ki çok başarılı bir operasyondu) stratejik ortaklık yapacaklar. Yoksa ayakta kalma şansları yok."
Global Yatırım Holding'in Kuşadası'ndaki Adnan Menderes Üniversitesi'nin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun yeni binasının yapımını üstlenmesi nedeniyle düzenlenen imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Kutman, finans sektörüne ilişkin beklentilerinin yanı sıra tartışmalı ihaleleri ve ortaklıklarıyla ilgili de soruları yanıtladı.
Global Menkul'ün şansı yoktu: Global Menkul'ü rekabet şansı kalmadığı için sattıklarını söyleyen Kutman, nedenlerini ise şöyle sıraladı: "Yatırım bankaları Merryll Lynch, Morgan Stanley gibi devler, şirketlere bir yandan 'halka arzınızı yapalım' diyorlar, diğer yandan 'bir milyar dolar kredi verelim' diyorlar.
Sizin bununla rekabet şansınız yok ki. Global Menkul Değerler'in de böyle bir piyasada rekabet etme şansı yoktu.
Galataport'a 8.7 milyon dolar harcadık: En yüksek fiyat teklifini verdikleri ve daha sonra iptal edilen Galataport ihalesi için 'ihale yeniden açılırsa tabii gene gireceğim' diyen Mehmet Kutman şöyle konuştu:
"O dönem sismik araştırma yaptırdık, dalgıçlar girdi dip taraması ve deprem testleri yapıldı. Toplam 8.7 milyon dolar ön araştırma için para harcadık. 700 kilo çeken dokuz koli evrak verdik. Ve o evrakları geri alamıyoruz. İhale için tüm bu çalışmaları bir daha yapmak zorunda kalacağız.
Royal, Galataport ihalesine zor girer: 'Royal yeniden Galataport ihalesine girer mi' sorusu üzerine Mehmet Kutman, "Belli değil. Ancak öyle bir şirketi yeniden ihaleye girme konusunda ikna etmek bu kadar para harcadıktan sonra çok zor. Ama biz gireceğiz." yanıtını verdi.
Kuşadası Limanı'nı Venedikliler inceledi: Limanla ilgili uzun dava sürecinin iki-üç ay önce tamamlandığını kendi lehlerine sonuçlandığını söyleyen Mehmet Kutman, limana ilişkin şu bilgiyi verdi: "27 milyon dolara satın aldığımız limana yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım yaptık. Biz liman aldığımızda sefer sayısı 200'lerdeydi şimdi 450'ye, yolcu adedi ise 200 binden 400 bini geçti. Kuşadası Akdeniz'in güvenlik açısından bir numaralı limanı oldu. Akdeniz'de, aralarında Venedik'in de bulunduğu iki-üç liman gelip inceledi. Buradaki sistemi kendi limanlarına adapte etmek istediler.
Kuşadası'na 300 milyon dolarlık tatil köyü: Kuşadası Tatil Köyü içinse 250-300 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Böylece Kuşadası'na toplam 350 milyon dolar civarında bir yatırım planlıyoruz. Tatil köyü 257 dönüm arazi üzerinde. Ve Kuşadası'nda tek yeşil alan burası kalmış. Tek bir ağacın yok olmasına izin vermeyecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Yoksa imar izni yüzde 20 olan bu bölgenin yüzde 53'e çıkartılmasını değil yanımızdaki yerler gibi yüzde 150'lere çıkarılması için başvururduk.
Bu alana beş yıldızlı 1000 yataklı bir tatil köyü yapacağız. Ayrıca 200 tekne kapasiteli marina da olacak. Ancak biz yüzde 20 ortağız. Buradaki çoğunluk hisseye sahip olan Ofer, 15'inde gelip projeyi sizlere açıklayacak. Ancak şunu söyleyebilirim ki bu proje ile Türkiye'de olmayan markalar, konseptler getirilecek. Burada yüksek gelir düzeyi olan ve yabancı ağırlıklı turistlere hizmet etmeyi planlıyoruz.
İstanbul'da Eminönü-Şişli bölgesi prim yapacak: İstanbul'un gelişimine baktığınız zaman ve altyapı sorunu nedeniyle gayrimenkul sektöründe benim inancım en büyük değer artışı Eminönü'nden Şişli'ye kadar olan bölgede yaşanacak. Ben de önümüzdeki 1,5-iki sene içinde Karaköy civarına taşınacağım. Bu bölgede aldığım gayrimenkullerin bir kısmını kiralamak, kimisini satmak ve oturmak için aldım.
Global Hayat, Dexia'ya satılacak: Global Hayat hisselerini Dexia'ya sene sonuna kadar devretmiş olacağız. Global Menkul'ün hisselerinin yüzde 90,1'ini ise Banca IMI'ye devretmeye hazırlanıyoruz. Kalan 9,9'luk payımızı ise şimdilik elimizde tutacağız. Şu anda bizim kendilerine destek olmamızı istiyorlar.
Biz 1998'de dersimizi aldık: '2001 krizinin ardından nasıl bu kadar hızlı büyüdünüz' sorusuna ise Mehmet Kutman, "1998 krizinde dersimizi aldık. Çok büyük kriz yaşadık. O gün dersimizi alınca ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı öğrendik" yanıtı verdi.
2007 enflasyonu yüzde 5-6 olur: Ekonomik göstergelere bakıldığında politik riskler hariç 2007 yılında 'hiçbir şekilde' kriz beklemediklerini söyleyen Kutman, hükümetin yüzde 4 enflasyon hedefine karşın önümüzdeki yılsonunda enflasyonun yüzde 5 belki 6 olabileceğini belirtti.Gücenen Ofer, tatile Yunan adasına gitmiş
Birçok projede ortaklık yaptıkları Ofer'e ilişkin sorulara ise Mehmet Kutman şu yanıtı verdi: "Ofer, dünyanın ilk beş zengini arasında. Ancak Ofer'in kara gözlüklü resmi toplumda bir alerji yarattı. 1950'lerden bu yana 100 binin üzerinde Türke iş imkânı yarattı. Dünyanın en büyük armatörü, 388 gemiyle açık ara en büyük. 1950'lerde rahmetli Kalkavan ile Mersin'de tavla oynayan bu Türk dostu insanın, gücenip teknesiyle buraya değil de Yunan adalarına gitmesi beni çok üzdü. İnsanlar belli yaşlarda manevi değerlere daha fazla önem veriyor. Özellikle bazı işadamlarımızın bilinçsizce söylediği laflar onu çok üzdü".


'Tüpraş'ta sadece aracıyız'
Kutman, Tüpraş'ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin satışı için açılan dava konusunda ve hisseleri geri isteyen SPK'ya ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:
"Tüpraş hisse satışında biz aracıydık. Bizim muhatabımız Özelleştirme İdaresi değil, satan İş Bankası. Sorunun muhatabı alıcı ve satıcılar, yani elçiye zeval olmaz.
Bizbize açılan davaları fonlara bildiriyoruz. Dava aşamasında olduğu için konuşmak doğru değil. Ama sendika avukatı bu olayda insider (içerden bilgi sağlama) yaşandığıyla ilgili savcılığa ve üst mahkemeye gitti, ikisi de reddedildi. Bizim için önemli olan da buydu.
İdari mahkemenin iptal kararında ise iptal kararı muğlak ve genel bir ifade. Konu Danıştay'da şu anda esastan inceleniyor.
Borsa, bizden tüm alıcılarla ilgili isimlerin yanı sıra ticaret kayıtlarına kadar bilgi istedi. Biz de gönderdik. Bütün kayıtlar borsada mevcut. ÖİB'nin bize gönderdiği yazı, 'hisseleri geri verin' demiyor, 'gereğini yapın' diyor. Biz de alıcılara, aynı hukuki prosesi avukatlar aracılığıyla gönderdik.


'Değişim rahatsızlık yaratıyor'
"Ofer, Türkiye'yi hâlâ çok seviyor ama Türkiye eski köye yeni âdetleri sevmiyor. Senelerce kâğıttan arabalar kullandık, aynı paraya yurtdışında en iyi arabalar satılıyordu. İç çamaşırımızdan, kravatımıza kadar aynı grubun malıydı. İşte bu değişiklik rahatsızlık yaratıyor.
Ancak şu anda bazı grupların geçirdiği evrim çok gurur verici. Ben bu olayların böyle olacağını beş sene önce onlara söyledim. 'Bir gün gelecek siz, şunları satıp, şunları alacaksınız. Bir an önce yaparsanız uluslararası güç olursunuz' dedim. Beş sene geç kaldılar. Şimdi birçok grup şirket satacak. Şu anda büyük grupların attığı adımlar çok doğru. Bu büyük grupların mallarını satıp belli alanlara kanalize olması bölgesel ve ulusal güç olmaya çalışması umut verici."