'Türk ekonomisi normalleşiyor'

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, "Enflasyonu düşen Türkiye'nin, küresel ekonomiyle bütünleşmede son aşamaya geldiğini" belirtti.

İSTANBUL - Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, "Enflasyonu düşen Türkiye'nin, küresel ekonomiyle bütünleşmede son aşamaya geldiğini" belirtti. Morgan Stanley'in raporunda, negatif endekslerin görüldüğü, enflasyonun düşmeye devam ettiği, yedi aylık rakamların, enerji girdilerindeki yükselişe rağmen enflasyonun yüzde 8'lik hedefin altında gerçekleşebileceğini gösterdiği vurgulandı.
Enflasyonun, yıl sonunda yüzde 6.2'ye gerileyeceği tahmininin yapıldığı raporda, gelecek yılın enflasyonunun da yüzde 3.8 olabileceği ve bu düşüş trendinin, Merkez Bankası'nın faizleri daha da indirmesine imkân verebileceği ifade edildi. Türkiye ekonomisinin 'normalleşme' sürecinde bulunduğunun belirtildiği raporda, bu 'normalleşme'nin, uygulanmakta olan sağlam para ve maliye politikalarından kaynaklandığı kaydedildi. Ekonomideki 'normalleşme' sürecinin, makro ekonomideki iyileşmenin yanı sıra yapısal reformların sonucu olduğu, bu gelişmelerin Türkiye'yi küresel ekonomiyle entegrasyona daha da yakınlaştırdığı kaydedildi. Raporda, enflasyondaki düşüş trendinin, makroekonomik açıdan Türkiye'yi küresel ekonomi haline getirmede en önemli unsur olduğu da ifade edildi. Hizmetler sektörünün küresel rekabete en açık ve en hazırlıklı olduğu ve sektörün ülkeyi daha rekabetçi hale getirdiği kaydedildi.