Türk F-16'ları ABD'ye emanet

Türk Hava Kuvvetleri'ndeki 216 adet F-16 savaş uçağını 635 milyon dolara, ABD'li Lockheed Martin modernize edecek. Yenileme 2016'ya dek sürecek.

WASHINGTON - Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan 216 F-16 savaş uçağının modernizasyonu için, ABD'nin Lockheed Martin şirketiyle 635 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandı. - Türk F-16'larının modernizasyon işlemi, uçakların görev süresinin uzatılmasını ve performanslarının artırılmasını amaçlıyor. Pentagon tarafından Lockheed Martin'e iletilen sözleşme çerçevesinde ABD'li şirket, 216 adet uçağın modernizasyonunun yanı sıra uçuş testleri, eğitim ve teknik destek hizmetlerini üstlenecek.
Modernizasyon işlemi 2016'ya kadar ağırlıklı olarak Lockheed Martin'in ABD'deki fabrikasında ve Türkiye'nin TAI tesislerinde yürütülecek. F-16'ların modernizasyonu, Türk Hava Kuvvetleri'nin gelecek dönemde imkân ve kabiliyetlerinin büyük ölçüde ilerletilmesi yönündeki çalışmaların bir parçasını oluşturuyor.
Türkiye, yeni nesil savaş uçağı olarak yine Lockheed Martin önderliğinde geliştirilen F-35'lerden 100 adet almayı planlıyor. 20 yıllık süreye sahip söz konusu projenin bedeli 10 milyar doları aşacak. Türkiye, kısa dönemdeki savaş uçağı ihtiyacı içinse 30 adet F-16 Block 50 tipi uçak satın almaya hazırlanıyor.