Türk fındığının önü açıldı

Fiskobirlik'in Yapı Kredi Bankası'na olan 152.4, DİFİF'e (Destekleme Fiyat İstikrar Fonu) olan 93 ve Pamukbank'a olan 161 trilyon liralık borcunu Hazine devraldı.

İSTANBUL - Fiskobirlik'in Yapı Kredi Bankası'na olan 152.4, DİFİF'e (Destekleme Fiyat İstikrar Fonu) olan 93 ve Pamukbank'a olan 161 trilyon liralık borcunu Hazine devraldı. 406 trilyon liralık 'silme operasyonu'na ilişkin protokol Hazine, Yapı Kredi Bankası, Fiskobirlik ve Pamukbank adına TMSF yetkilileri tarafından imzalandı. Hazine üstlendiği Fiskobirlik borcuna karşılık Yapı Kredi Bankası'na üç yıl vadeli tahvil verecek. TMSF'nin alacağı ise Hazine'ye olan borcundan mahsup edilecek.
Yapı ve Kredi Bankası anlaşmayla Hazine Müsteşarlığı aleyhine açtığı idari ve Fiskobirlik aleyhine açtığı iflas davası başta olmak üzere tüm davalardan vazgeçiyor. Yapı Kredi Bankası faizlerle birlikte Fiskobirlik'ten alacağının 600 milyon YTL civarında olduğunu iddia ediyordu.
'Temiz bilonço olacak'
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem bu operasyonla bilançoların düzeleceğini belirterek şunları söyledi:
"Artık temizlenmiş bir bilançomuz olacak. Halen dört bankayla kredi pazarlığındayız. İlk etapta 200 milyon YTL'lik finansman için çalışıyoruz. Bunun bir kısmıyla borçlarımızı ödeyecek, bir kısmıyla da piyasadan fındık alacağız. Borç 1989 yılından yani Fiskobirlik'in devletçe yönetildiği dönemden kalmış. O zaman Ziraat Bankası'nın kredileri gecikince 10 özel bankadan kredi alınmış. Zaman içinde paranın bir kısmı ödenmiş, en sona Yapı Kredi ve Pamukbank borcu kalmış. Fiskobirlik 2000 sonrası özerkleşti. Yıllardır devletçi dönemin yarattığı sıkıntıları çektik. Bilanço kötü olduğu için gerektiği miktarda kredi bulamadık. Şimdi temiz bilançoyla kredi alacağız. İlk etapta hedef dört bankadan 200 milyon YTL kredi almak. Bunun bir kısmıyla borcumuzu ödeyeceğiz, bir kısımıyla da piyasadan fındık alacağız. Bayramdan sonra piyasaya girip alım yapar ve fındığın fiyatını yükseltiriz. Bu da Türkiye'nin fındık ihraç gelirini artıracaktır."
Spekülasyonlar bitecek
Fiskobirlik, Hazine ve Yapı Kredi Bankası arasında yapılan protokolün imzasıyla son dönemde büyük spekülasyon yaratan bir konu da ortadan kalkmış oldu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TSOB) Başkanı Şemsi Bayraktar fındık fiyatının yükselmesini istemeyen ihracatçıların başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu olmak üzere Fiskobirlik'e kredi verilmesini engellediklerini iddia etmiş, buna karşılık Cüneyt Zapsu da kendisini suçlayanları dava edeceğini açıklamıştı.
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Erdem, kredi temininden sonra piyasaya gireceklerini belirterek şunları söyledi: "Fındık sezonunun 16. haftasındayız ve 100 kilo iç fındığın fiyatı 850 dolar. Önümüzde 36 hafta var. Fiyat 950 dolara çıkarsa üretici para kazanır. Dünyada arz düştü talep yüksek. Fiskobirlik'in devreye girmesi sonucu kısa sürede fiyatın yükseleceğini düşünüyoruz. Fındık değerlenecek ve ülkemiz fındık ihracatından bu yıl 2 milyar dolar gelir sağlayacak."