Türk girişimciden 'spor uçak' atağı

Türk girişimciden 'spor uçak' atağı
Türk girişimciden 'spor uçak' atağı

Yıllık 4 bin 500 adetlik pazarı bulunan spor uçaklar sivil havacılık ve savunmada kullanılıyor.

Girişimci Aydoğan Koç, 120 bin euro'ya satılan iki kişilik spor uçakları Türkiye'de üretmek için düğmeye bastı.

Türk girişimciler, Alman işadamları ve akademisyenler tarafından oluşturulan ‘ Spor Uçak Projesi’ni Türkiye ’ye taşımak için düğmeye bastı.

Almanya ’da havacılık ve uzay mühendisliği alanında eğitim alan, Airbus uçaklarını üreten firmada 19 yıl çalışan Koç Consulting Genel Müdürü Aydoğan Koç, Türkiye’de spor uçak üretimi için gerekli olan 20 - 30 milyon euroyu bulmak için yatırımcılarla görüştüklerini söyledi. Koç, üretilecek uçakların hem sivil havacılık hem de savunma sanayiinde kullanılabileceğini ve 120 bin Euro fiyatla satılabileceğini belirtirken, proje için Ocak ayında şirket kurma çalışmalarını tamamlayacaklarını söyledi.

300 km’lik hızla uçuyor
Son teknolojiyle üretilen iki kişilik ve ‘spor uçak’ olarak tabir edilen bir uçak tasarımının bir grup
Alman işadamı ve akademisyen tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Koç, “Bu ürünün prototipi üretildi, sertifikası kısa bir süre içinde alınacak. Ben de bu uçağın Türkiye’de üretilmesi için çalışıyorum” dedi. Uçağın hem sivil havacılıkta hem de savunma sanayiinde kullanılabileceğini kaydeden Koç, bu uçağın insansız hava aracına da dönüşebileceğini belirtti. Spor uçakların yıllık 4.500 adetlik bir pazarı olduğuna dikkat çeken
Koç, “Tanesi 120 bin eurodan satılacak. Biz pazarın yüzde 2 ile 3’ünü hedefliyoruz” dedi.

10 ay sonra ilk seri üretimi tamamlamak istediklerini belirten Koç, “Bu uçaklar otomobilden bile daha düşük benzinle çalışıyor ve 300 km’lik hızla uçuyor; buna karşılık sadece 16 litre benzin harcıyor. Arabadan dahi daha az yakıyor” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Benzin

  ,

  Euro

  ,

  Almanya

  ,

  Türkiye

  ,

  spor