Türk halkı bayramı evde kutluyor

MasterCard tarafından yedi yıldır gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasına göre Türkhalkının büyük çoğunluğu bayramı evinde ailesi ile geçirdiğini belirtiyor.

İSTANBUL - MasterCard tarafından yedi yıldır gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasına göre Türkhalkının büyük çoğunluğu bayramı evinde ailesi ile geçirdiğini belirtiyor. MasterCard'ın altı ayda bir Türkiye kentsel nüfusunu temsil eden 1000 kişi ile gerçekleştirdiği MasterIndex araştırmasında Türk halkının bayram tatillerini nasıl değerlendirdiği tespit edildi.
MasterCard tarafından altı ayda bir yaptırılan araştırmadan çıkan verilere göre Türkhalkının yüzde 91'i bayram tatillerini evde aileleri ile geçiriyor. MasterIndex araştırmasında 'Bayram tatillerini nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna verilen ikinci yanıt ise yurtiçi seyahatlere gitmek oldu. Yurtiçi seyahatleri ise sırasıyla akraba/arkadaş ziyaretine gitmek ve yurtdışı seyahate gitmek izledi. Aynı araştırmadan çıkan verilere göre, bayram tatillerinde yurtiçinde seyahate en çok 30-45 yaş grubundakiler çıkıyor. Bayram tatillerini yurtdışında geçiren vatandaşların sayısı yüzde 2'lik oranla en alt sırada bulunuyor.
Karadenizliler geziyor
Bayram tatillerini yurtdışında geçirenler incelendiğinde ise en fazla 66 yaş ve üzeri grup yurtdışı gezileri tercih ediyor. Karadeniz Bölgesi'nde yaşayanlar bayram tatillerinde diğer bölgelerde yaşayanlara oranla daha fazla seyahat ediyor. Bayram tatillerinde Karadeniz halkının yüzde 31'i seyahate çıkarken, Akdeniz Bölgesi ikinci, Ege ve Marmara üçüncü sırada.