Türk halkı dövize yatırımda kararlı

Türk halkı dövize yatırımda kararlı
Türk halkı dövize yatırımda kararlı
Altının ons fiyatının 1.800 dolara çıkabileceğine işaret ede Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, yatırımcıların dövize olan ilgisinin uzun yıllardır devam ettiğini söyledi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, Türk Lirası’nın cazibesini korumasına rağmen, yatırımcıların dövize olan ilgisinin devam ettiğini söyledi. Dövizde zaman zaman ciddi dalgalanmalar olsa da TL bazlı yatırım enstrümanlarının uzun vadede cazibesini korumaya devam ettiğine dikkat çeken Yılmaz, “Fon yönetimi sektöründe döviz kıstaslı enstrümanların ağırlığı fazla değil, ancak mevduat bankacılığı verilerine baktığımızda yıl başından bu yana dolar bazlı mevduatlar yüzde 9,1 ve euro bazlı mevduatlar yüzde 11,6 artış göstermiş durumda. Bu sonuca bakıldığında, yatırımcının dövize olan ilgisinin uzun yıllardır devam ettiği anlaşılıyor” dedi.

800 bin müşterisi var
Yapı Kredi Portföy’ün, yatırım fonları, bireysel emeklilik fonları ve Özel Portföy Yönetimi’ndeki aktifler ile toplam büyüklüğü 9.1 milyar TL’ye ulaştı. Yönetimlerindeki 42 yatırım fonunun eylül sonu itibariyle ile 5.4 milyar TL büyüklüğe sahip olduğunu belirten Gülsevin Yılmaz, toplam 800 binin üzerinde müşteriye hizmet verdiklerini söyledi. Yılmaz, “42 adet Yapı Kredi yatırım fonu alternatifini değerlendiren 542 bin yatırımcımız var. Yönetimimizde bulunan 16 adet bireysel emeklilik fonu ile yaklaşık 340 bin yatırımcıya ulaştık. Özel Portföy Yönetimi’nde ise 336 adet bireysel ve kurumsal yatırımcıya hizmet veriyoruz” dedi. Yönetimleri altındaki toplam varlık büyüklüğünün yüzde 59’unun yatırım fonlarından oluştuğunu ifade eden Yılmaz, yüzde 32’sinin emeklilik fonlarından ve yüzde 9’luk bölümünün ise özel portföy yönetimi hizmetinden oluştuğunu vurguladı.
Türkiye piyasalarının son dönemde pozitif olarak ayrışmasını sağlayan en önemli hususun petrol fiyatlarındaki düşüş olduğunun altını çizen Yılmaz, “Petrol fiyatları sadece ithalat ve cari açığı etkilemekle kalmıyor, doğrudan ve dolaylı şekilde enflasyonu da olumlu etkilemesi söz konusu. Bu doğrultuda faizlerin de yüzde 11’li seviyelerden 7’lere kadar gerilemesi söz konusu oldu. Diğer yandan, Türkiye’nin not arttırımı beklentileri ve endekste ağırlığı yüksek olan güçlü bankacılık sektörü faktörlerini de eklememiz gerekiyor” dedi.

ALTIN 1800 DOLARI GÖRÜR 
Önümüzdeki dönemde ortadoğu ’da yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin altın fiyatlarını daha da yukarı çıkarabileceğini hatırlatan Yılmaz, “Mevcut durumda birkaç haftalık bir süre içinde antının ons fiyatı 1.800 doları görebilir.